Trwa ładowanie...

Ukraina odda ziemie Rosji? Ten sondaż mówi wiele

Ukraińcy pomimo niemal półtora roku wojny w ich kraju wciąż nie chcą iść na ustępstwa. Tylko 10 proc. respondentów w badaniu socjologów uważa, że ​​w celu osiągnięcia pokoju i zachowania niepodległości można oddać część terytoriów.

18.05.2023 Kraków Ukraincy mieszkajacy w Polsce swietuja Dzien Wyszywanki18.05.2023 Kraków Ukraincy mieszkajacy w Polsce swietuja Dzien WyszywankiŹródło: EAST_NEWS, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d226hv1
d226hv1

Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii od 26 maja do 5 czerwca 2023 r. przeprowadził ogólnoukraińskie badanie opinii publicznej "Omnibus".

Od maja 2022 roku KMIS we własnych ankietach regularnie zadaje pytania o gotowość ludności do ustępstw terytorialnych w celu jak najszybszego osiągnięcia pokoju i zachowania niepodległości. W najnowszym badaniu wciąż ogromna większość nie chce oddać swoich ziem.

Bezwzględna większość respondentów – 84 proc. – nadal stoi na stanowisku, że żadne ustępstwa terytorialne nie są do przyjęcia, nawet jeśli z tego powodu wojna będzie trwała dłużej i pojawią się inne zagrożenia . Tylko 10 proc. uważa, że ​​w celu osiągnięcia pokoju i zachowania niepodległości można zrezygnować z niektórych terytoriów.

d226hv1

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksplozja zapory w Nowej Kachowce. Nagrania po ataku Rosjan

Miesiące walk nic nie zmieniły

W ciągu roku – od maja 2022 do maja 2023 – praktycznie nie nastąpiły istotne zmiany nastrojów społecznych. Za każdym razem bezwzględna większość respondentów (82-87 proc.) opowiadała się przeciwko ustępstwom terytorialnym, a zdecydowana mniejszość (8-10 proc.) była na nie gotowa.

Wśród mieszkańców wschodniej części Ukrainy 75 proc. jest przeciwnych ustępstwom (gotowych do ustępstw – tylko 13 proc.), a wśród mieszkańców Południa – 86 proc. jest przeciwnych ustępstwom (gotowych – tylko 8 proc).

Ponadto bezwzględna większość obywateli jest przeciwna jakimkolwiek ustępstwom, niezależnie od języka, którym posługują się w domu. Wśród obywateli ukraińskojęzycznych 85 proc. jest przeciwnych ustępstwom (10 proc. jest gotowych na ustępstwa), a wśród obywateli rosyjskojęzycznych 80 proc. nie chce oddać terytoriów przy 13 proc. gotowych na ustępstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d226hv1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d226hv1
Więcej tematów