Ukraina wejdzie do UE? Przełom w Parlamencie Europejskim
Parlament Europejski przegłosował rezolucję dotyczącą przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Za było 529 eurodeputowanych, przeciw - 45, a 14 wstrzymało się od głosu. Wcześniej pozytywną opinię w tej sprawie wydała Komisja Europejska. Teraz stanowisko w tej sprawie musi zająć Rada Europejska.
Wraz z Ukrainą, Parlament Europejski przegłosował w rezolucji przyznanie statusu państwa kandydującego również Mołdawii.
28 lutego prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał oficjalny wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. - Jestem pewien, że to realne - mówił wówczas. Trzy dni później swoje wnioski o członkostwo w UE podpisali liderzy Gruzji i Mołdawii.
Wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna mówiła pod koniec kwietnia, że dokumenty, które Ukraina do tej pory przekazała UE, zostały już zweryfikowane.
Zobacz też: prezydent Francji obiecuje poprawę. Macron: 'inaczej rządzić i stanowić prawo
"Tak szybko, jak to możliwe"
Z kolei wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova wyraziła w ubiegłym tygodniu oczekiwanie, że Ukraina zostanie kandydatem do UE "tak szybko, jak to możliwe". W wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais" oceniła jednak, że z powodu ogromnych zniszczeń spowodowanych przez rosyjską inwazję procedura integracji tego kraju z UE może trwać lata.
Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do UE. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie. Niektóre rządy, w tym Dania i Holandia, zgłaszały wcześniej zastrzeżenia do przyznania tego statusu.