Ukraina otrzyma status kandydata do UE? "Odmowę przyjmiemy jako zdradę"
Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna podczas dyskusji nt. bezpieczeństwa w Kijowie oświadczyła m.in., że odmowa przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej zostanie przyjęta jako "zdrada".
Przypomnijmy, że agencja Bloomberga podała w piątek - powołując się na źródła zbliżone do sprawy - iż oczekuje się, że Komisja Europejska w przyszłym tyodgniu zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Agencja dodała, że rekomendacja KE może zostać ogłoszona 17 czerwca i będzie powiązana z warunkami, jakie Ukraina będzie musiała spełnić w sprawie wzmocnienia rządów prawa i legislacji antykorupcyjnej.
Słowa ukraińskiej wicepremier na ten temat cytuje portal Suspilne. - Myślę, że taka decyzja nas rozczaruje, zostanie przyjęta przez nas jako zdrada - przyznała w sobotę Olha Stefaniszyna.
Ukraina kandydatem do UE? "Odmowa zostanie przyjęta przez nas jako zdrada"
Dodała, że nawet w przypadku negatywnej decyzji Ukraina nie zrezygnuje z dalszej integracji europejskiej, jednak Ukraińcy będą mieć poczucie, że "europejscy liderzy zmarnowali swoją historyczną szansę".
Stefaniszyna podkreślała, że nadanie statusu kandydata do UE Ukrainie wzmocni wszystkich liderów Unii Europejskiej i będzie jednocześnie uderzeniem w Rosję. Odmowa z kolei "osłabi nasze pragnienie, wiarę Ukraińców w projekt europejski jako taki" - wskazywała ukraińska wicepremier.
Po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji KE Ukraina będzie potrzebować zgody państw członkowskich, z których kilka zaznaczyło w przeszłości, że Ukrainy nie powinno się traktować w sposób preferencyjny w stosunku do innych państw kandydujących.
Dania i Holandia przeciw Ukrainie w UE
Pod koniec kwietnia Stefaniszyna mówiła z kolei, że dokumenty, które Ukraina do tej pory przekazała UE, zostały już zweryfikowane. Dodała, że Ukraina spodziewa się, iż przywódcy UE podczas posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na 23-24 czerwca zgodzą się na przyznanie Kijowowi statusu kandydata do członkostwa we wspólnocie.
Sceptycyzm wobec przystąpienia Ukrainy do UE wyraziły m.in. Holandia i Dania, według której Kijów nie spełnia obecnie wymogów niezbędnych do rozpoczęcia procesu przyjęcia do Wspólnoty. Niemcy zaproponowały "warunkowy status kandydata", a inne kraje takie jak Polska, Litwa i Irlandia powiedziały w środę podczas spotkania ambasadorów przy UE, że oczekują przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.
Źródło: PAP/Bloomberg/Suspilne
Przeczytaj także: