Ukraina w UE? Polacy mówią: nieprędko

Ponad połowa Polaków uważa, że Ukraina nie będzie gotowa przystąpić do Unii Europejskiej w ciągu najbliższej dekady - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. W szczególności negatywnie nastawieni są wyborcy opozycji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Źródło zdjęć: © East News | THIERRY MONASSE/REPORTER
Adam Zygiel

30.11.2024 17:58

United Surveys zapytało Polaków, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że Ukraina jest gotowa wejść do Unii Europejskiej w ciągu najbliższej dekady.

Ponad połowa Polaków - 55,9 proc. - nie wierzy, że Ukraina będzie w stanie wejść do UE w ciągu najbliższych lat. 30,3 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam", a 25,6 proc. - "zdecydowanie się nie zgadzam".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przeciwnego zdania jest ponad 30,8 proc. badanych. 9,7 "zdecydowanie się zgadza" ze stwierdzeniem, że Ukraina będzie gotowa wejść do UE w ciągu najbliższej dekady, a "raczej się zgadza" 21,1 proc. 13,3 proc. nie było w stanie odpowiedzieć.

Zdania podzielone wśród sympatyków różnych partii

Wśród wyborców koalicji rządzącej - czyli Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy - dominuje jednak pozytywnie nastawienie. Ponad połowa wierzy, że Ukraina będzie w stanie dołączyć do Unii w ciągu najbliższych 10 lat. 14 proc. "zdecydowanie" jest takiego zdania, a 37 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak". 20 proc. uważa, że Ukraina "raczej nie" będzie gotowa, a 18 proc. - że "zdecydowanie nie".

Z kolei wyborcy PiS oraz Konfederacji są w zdecydowanej większości zdania, że Ukraina nieprędko znajdzie się w UE. 72 proc. nie zgadza się bowiem ze stwierdzeniem, że nasz wschodni sąsiad będzie w ciągu dekady gotowy do przystąpienia do Wspólnoty. Odmiennego zdania jest zaledwie 15 proc.

Co Polacy sądzą o akcesji Ukrainy?
Co Polacy sądzą o akcesji Ukrainy?© Wirtualna Polska

Także wśród wyborców niezdecydowanych dominuje podobny pogląd. 65 proc. nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Ukraina znajdzie się w UE w ciągu dekady. 19 proc. jest jednak w tej kwestii pozytywnie nastawiona.

Ukraina ma status kraju kandydującego od czerwca 2022 roku. W czerwcu 2024 roku rozpoczęły się negocjacje akcesyjne.

Badanie United Surveys zostało zrealizowane w dniach 22-24 listopada metodą mieszaną CAWI/CATI na grupie 1000 osób.

Czytaj więcej:

Wybrane dla Ciebie