Trwa ładowanie...

Ukraina: ulicami Kijowa przeszedł marsz nacjonalistów w rocznicę powstania UPA

Ulicami Kijowa przeszedł w niedzielę doroczny marsz ku chwale Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Zorganizowała go nacjonalistyczna partia Swoboda.
Share
Ukraina: ulicami Kijowa przeszedł marsz nacjonalistów w rocznicę powstania UPA
Ukraina: ulicami Kijowa przeszedł marsz nacjonalistów w rocznicę powstania UPAŹródło: PAP
d48kbtt

W niedzielę ulicami Kijowa przeszedł doroczny marsz z okazji 76. Rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). W marszu wzięło udział ok. 10 tysięcy osób – członkowie organizacji nacjonalistycznych i uczestnicy walk w Donbasie. Uczestnicy nieśli ukraińskie flagi i czerwono-czarne sztandary ukraińskich nacjonalistycznych. Wykrzykiwano hasła: "Chwała narodowi – śmierć wrogom" czy "Pamiętaj cudzoziemcze, że gospodarzem jest tu Ukrainiec". Poza słowami wychwalającymi przywódców UPA i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów słychać było również hasła antyrosyjskie.

Podczas marszu lider partii Swoboda – Ołeh Tiahnybok, oświadczył, że nie będzie kandydował z przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

14 października to na Ukrainie święto religijne Opieki Matki Boskiej, a także Dzień Ukraińskiego Kozactwa. Jest to również Dzień Obrońcy Ukrainy i dzień utworzenia UPA.

d48kbtt

UPA, czyli Ukraińska Armia Powstańcza to formacja zbrojna stworzona przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów pod koniec 1942 roku. UPA działała głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Celem UPA było utworzenie niepodległego, jednonarodowego państwa ukraińskiego. UPA walczyła z okupacyjnymi władzami niemieckimi, polską i radziecką partyzantką. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tysięcy Polaków. Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie, a nie antypolskie.

d48kbtt

Podziel się opinią

Share
d48kbtt
d48kbtt
Więcej tematów