Ukraina stara się o nowy systemy obrony
Ukraina stara się o środki obrony przed pociskami międzykontynentalnymi. Dąży do pozyskania systemów THAAD lub zmodernizowanych systemów Patriot w odpowiedzi na użycie przez Rosję eksperymentalnych rakiet - informuje Interfax-Ukraina.
22.11.2024 | aktual.: 22.11.2024 18:26
Obecnie trwają negocjacje z amerykańskimi partnerami w sprawie dostarczenia odpowiedniego sprzętu do zestrzeliwania rosyjskich rakiet. "Z naszych danych wynika, że liczba tych nowych eksperymentalnych pocisków jest bardzo ograniczona" - przekazało źródło. Rosyjskie rakiety przewyższają tradycyjne pociski pod względem wysokości i prędkości lotu.
W czwartek SZU poinformowały, że Rosja użyła międzykontynentalnej rakiety balistycznej, wystrzelonej z obwodu astrachańskiego, która spadła w okolicach miasta Dniepr. Rakieta ta, zdolna do przenoszenia ładunków jądrowych, ma zasięg do 6 tys. km. Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) wskazuje, że była to najprawdopodobniej rakieta Kedr z sześcioma głowicami bojowymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosyjskie zagrożenie
Sztab Generalny Ukrainy podkreśla, że celem Rosji jest zastraszenie społeczeństwa ukraińskiego. Nowe rakiety przewyższają tradycyjne pociski rakietowe pod względem parametrów technicznych, co stanowi poważne wyzwanie dla ukraińskiej obrony.
- Rosja promuje tezę o zwiększonym zagrożeniu wojną nuklearną, by wpłynąć na wsparcie dla Ukrainy - mówi także Andrij Kowalenko z ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa.
Putin podpisał dekret
Przypomnijmy, że zaktualizowana przez Putina doktryna sugeruje, że podstawą ataku nuklearnego na wroga może być "agresja na Federację Rosyjską i jej sojuszników ze strony dowolnego państwa niejądrowego przy wsparciu państwa nuklearnego", a także masowy atak powietrzny środkami niejądrowymi, w tym dronami.
Przeczytaj także: