Trwa ładowanie...
dmox8e5

Ukraina. Siły zbrojne wzmocniły wojsko przy Morzu Azowskim

Ukraina przerzuca wojsko. Chce wzmocnić grupę wojskową przy Morzu Azowskim
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina. Siły zbrojne wzmocniły wojsko przy Morzu Azowskim
Ukraina. Siły zbrojne wzmocniły wojsko przy Morzu Azowskim (iStock.com)
dmox8e5

Według informacji opublikowanych na Facebooku przez generała Siergieja Popko (dowódcę Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy) Siły Zbrojne Ukrainy wzmocniły już grupę wojskową przy Morzu Azowskim.

Cel działań

Zdaniem generała Siergieja Popko takie działania mają na celu zapewnienie: pełnej kontroli nad sytuacją w regionie, wsparcia działań grupy okrętów i niezawodnej obrony morskiego wybrzeża. Do sytuacji odniósł się również wiceminister infrastruktury kraju Jurij Ławrieniuk. Według informacji, które podał na facebooku Ukraina już zakończyła przerzut na Morze Azowskie dwóch kutrów pancernych – „Gurza-M”. Wiadomo też, że 9 września został zwodowany kuter pancerny „Lubny”, a 11 września „Kremenczug”.

dmox8e5

Należy podkreślić, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy nakazała wzmocnić obecność wojskową na Morzu Azowskim oraz zapewnić broń rakietową stacjonującym tam jednostkom.

Morze Azowskie – rosyjskie blokady czy wadliwość statków?

Rosja została oskarżona przez Ukrainę o blokowanie statków podążających do ukraińskich portów przez Cieśninę Kerczeńską. Działania te sprawiają, że rzekomo stoją one bezczynnie, a ich właściciele ponoszą duże straty. Jelena Zerkal – wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy stwierdziła, iż rosyjska straż graniczna nie narusza protokołu kontroli, gdy przeprowadza inspekcję ukraińskich statków na Morzu Azowskim.

Krymska straż graniczna FSB potwierdziła, że nie było żadnych skarg zgłoszonych ze strony armatorów, a kontrole zagranicznych statków przeprowadzane są zgodnie z prawem.

Warto zaznaczyć, iż w chwili obecnej w posiadaniu Marynarki Wojennej Siły Zbrojnych Ukrainy znajduje się sześć kutrów pancernych typu „Gurza-M” zbudowanych przez należącą do Poroszenki stocznię „Kuźnia na Rybalskom”. Według wcześniejszych doniesień z powodu licznych błędów w konstrukcji statków ich dostawy są nieustannie odkładane.

dmox8e5

Podziel się opinią

Share
dmox8e5
dmox8e5