Trwa ładowanie...

Ukraina. Kiedy rozwiąże umowę o przyjaźni z Rosją?

Ukraina – umowa o przyjaźni z Rosją będzie rozwiązana. To słuszny krok lecz podjęty zbyt późno.

Share
Ukraina. Kiedy rozwiąże umowę o przyjaźni z Rosją?
Źródło: iStock.com
d4bs8rd

Ukraina – umowa o przyjaźni i współpracy z Rosją

Rozwiązanie umowy o przyjaźni i współpracy Ukrainy z Rosją Poroszenko przekładał aż do rozpoczęcia kampanii wyborczej. Według wypowiedzi prawnika międzynarodowego Giennadija Druzenko, która padła w wywiadzie dla Telewizij Nowin 24 to dobry lecz opóźniony krok. Zdaniem eksperta po tragedii pod Iłowajskiem w 2014 roku umowa o przyjaźni z Rosją mówiąca o nietykalności granic oraz stosunkach w duchu dobrego sąsiedztwa została dosłownie zbezczeszczona i „zalana krwią ukraińskich żołnierzy”.

Stanowisko Poroszenko

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że do tej poru Poroszenko nie zainicjował rozwiązania obowiązującej prawnie umowy o przyjaźni z Rosją. W następstwie tego umowa zaczęła stanowić kolejny rosyjski argument używany na arenie międzynarodowej, który miał udowodnić, że Rosja i Ukraina są dużymi partnerami strategicznymi.

Opinia prawnika

Zdaniem prawnika obowiązywanie obecnej umowy można zawiesić na dwa sposoby. Pierwszy polega na przyjęciu odpowiedniej ustawy, a następnie poinformowanie o tym Rosję. Zdaniem eksperta istnieje jednak łatwiejsza procedura. Umowa pomiędzy stronami została zawarta na okres 10 lat i w ostatnich punktach dokumentu znajduje się wzmianka o tym, że dokument jest automatycznie przedłużany o 10 lat, o ile żadna ze stron nie poinformuje drugiej o chęci jej rozwiązania. Idąc tym tropem prezydent może po prostu zlecić MSZ Ukrainy poinformowanie Rosji w październiku, czyli na pół roku przed wygaśnięciem drugiego dziesięcioletniego terminu umowy, iż nie chce jej przedłużać. Działanie to nie pomoże w zatrzymaniu wojny, ale pozwoli na zharmonizowanie bazy prawnej z realiami.

Przypominamy, że Petro Poroszenko 28 sierpnia oznajmił, że Ukraina zerwie zawartą z Rosją umowę o przyjaźni. W najbliższym czasie MSZ Ukrainy przedstawi dokumenty potrzebne do unieważnienia umowy.

d4bs8rd

Podziel się opinią

Share
d4bs8rd
d4bs8rd
Więcej tematów