Trwa ładowanie...

Ukraina się wyludnia – emigracja stale postępuje

Ukraina się wyludnia. Zdaniem ministra spraw zagranicznych sytuacja jest katastrofalna.

Share
Ukraina się wyludnia – emigracja stale postępujeŹródło: iStock.com
d24ybas

Ukraina się wyludnia

Pawło Klimkin – minister sprawy zagranicznych Ukrainy wyraził swoje zaniepokojenie na antenie telewizji ICTV. Sytuację związaną ze stale rosnącym odpływem obywateli za granicę określił mianem „katastrofalnej”. Według niego każdego roku Ukrainę opuszcza około miliona ludzi i nic nie wskazuje na to, żeby obecny stan rzeczy nagle uległ zmianie. Warto podkreślić, że w samej Polsce mieszka około 1,5 mln Ukraińców.

Wyniki sondażu

Według wyników przeprowadzonego wcześniej przez agencję Rating sondażu, prawie jedna trzecia mieszkańców Ukrainy chciałaby wyemigrować. Istotny jest fakt, że najczęściej chęć zamieszkania za granicą zgłaszają młodzi respondenci w wieku do 35 roku życia. W Ukrainie w ciągu ostatnich lat widać postępujący spadek liczby ludności. Jak wskazują dane Państwowej Służby Statystycznej w roku 2017 liczba ludności zmniejszyła się aż o 200 tysięcy osób i wynosiła 42,38 mln.

„Tylko podróżowanie” czy tragedia narodowa?

Premier Ukrainy – Wołodymyr Hrojson zdaje się nie podzielać obaw ministra spraw zagranicznych. Jego zdaniem Ukraińcy nie emigrują, ale „tylko podróżują”. Natomiast według opinii generała ukraińskiej armii, byłego przewodniczącego Służby Wywiadu Zagranicznego – Nikołaja Małomuża odpływ zdolnych do pracy ludzi zaczyna przybierać skalę prawdziwej tragedii narodowej. Małomuż uważa, że obywatele wyjeżdżają przede wszystkim z powodu braku perspektyw i swobodnego rozwoju biznesu w kraju.

d24ybas
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24ybas
d24ybas
Więcej tematów