Trwa ładowanie...
d4l6b62

Coraz więcej listów gończych za cudzoziemcami. Liderami Ukraińcy

W ciągu dwóch ostatnich lat wzrosła liczba listów gończych wystawionych za obcokrajowcami. Liderami w statystykach najczęściej poszukiwanych są Ukraińcy. Dotyczy ich blisko 80 proc. zestawień.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ponad połowę przestępstw popełnianych przez obcokrajowców dopuszczają się Ukraińcy
Ponad połowę przestępstw popełnianych przez obcokrajowców dopuszczają się Ukraińcy (iStock.com)
d4l6b62

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że liczba osób poszukiwanych listami gończymi spada, jednak w przypadku obcokrajowców statystyki szybują w górę. Z prawie 4 tys. ściganych listami gończymi za przestępstwa ponad 80 proc. stanowią Ukraińcy. Jeszcze bardziej wyraźne są rankingi poszukiwanych listami gończymi za wykroczenia. Na ponad 2,5 tys. osób jedynie 58 nie jest obywatelami Ukrainy - podaje "Rzeczpospolita".

Wzrost liczby wydawanych listów gończych przekłada się na niższą skuteczność poszukiwań ściganych w policyjnych statystykach. Przestępstwa uchodzą cudzoziemcom płazem, bo uciekają za wschodnią granicę, gdzie polskie służby nie mogą działać. Tam nie ma możliwości zastosowania orzeczenia do wykonania, wydania europejskiego nakazu aresztowania czy wszczęcia poszukiwań międzynarodowych.

d4l6b62

Polacy muszą liczyć, że poszukiwany zechce przekroczyć ponownie naszą granicę lub zostanie zatrzymany przez inne służby Unii Europejskiej. W wyniku braku odpowiednich przepisów Straż Graniczna nie może wystawiać mandatów dla aut niezarejestrowanych w UE, przez co niepłacenie grzywien pozostaje bezkarne. Sami Ukraińcy odpowiadają za blisko ponad połowę wszystkich przestępstw popełnionych przez obcokrajowców.

Zobacz także: Afrykanie idą do Europy. Ryzykują życiem, a potem żałują

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4l6b62

Podziel się opinią

Share
d4l6b62
d4l6b62
Więcej tematów