Trwa ładowanie...

Ukraina: rozesłano listy gończe za 18 wysokimi urzędnikami Rosji

• Urzędnicy są podejrzewani o udział w zamachu na bezpieczeństwo narodowe Ukrainy
• Wśród ściganych jest m.in. minister obrony Siergiej Szojgu

Share
Ukraina: rozesłano listy gończe za 18 wysokimi urzędnikami RosjiŹródło: AFP, fot: RIA NOVOSTI / POOL / ALEXEY DRUZHININ
d2t31av

Prokuratura Generalna w Kijowie rozesłała listy gończe za 18 wysokimi urzędnikami Rosji, w tym za ministrem obrony Siergiejem Szojgu, którzy podejrzewani są o udział w zamachu na bezpieczeństwo narodowe Ukrainy - poinformował prokurator Jurij Łucenko.

Wśród ściganych jest także m.in. doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Siergiej Głaziew, dwóch wiceministrów obrony narodowej oraz dziesięciu generałów rosyjskiej armii - przekazał Łucenko na konferencji prasowej.

Łucenko dał do zrozumienia, że przygotowywane są podobne kroki wobec prezydenta Putina i premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa. - Pracujemy nad tym - powiedział prokurator generalny.

d2t31av

Jak wyjaśnił, zawiadomienia o podejrzeniu i wezwania na przesłuchania doręczono zainteresowanym pocztą elektroniczną i kurierską na adresy miejsc ich pracy.

Prócz Szojgu i Głaziewa zawiadomienia otrzymali: Oleg Bielawiencew, b. pełnomocnik prezydenta Rosji w tzw. Krymskim Okręgu Federacyjnym, pierwszy zastępca ministra obrony i naczelnik sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych, Walerij Gierasimow, a także wiceministrowie obrony - Dmitrij Bułhakow i Nikołaj Pankow.

Listy nadeszły także do: dowódcy stacjonującej na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, Ołeksandra Witki i oficerów, pełniących ważne stanowiska w tej formacji w 2014 roku, czyli w czasie, gdy Rosja zaanektowała należący ten do Ukrainy półwysep. Zawiadomienia przesłano również dowódcom zachodniego i południowego okręgu wojskowego Rosji i ich podwładnym.

Jak zaznaczył Łucenko, każdy z nich odgrywał swoją rolę w przestępczym planie zmiany granic Ukrainy, wydawał rozkazy wojsku, oraz terrorystycznym organizacjom separatystów. Każdy z nich, zdaniem ukraińskiej prokuratury, jest współwinny wtargnięcia rosyjskiego wojska na Ukrainę, walk z ukraińską armią, oraz okupacji terytoriów Ukrainy. Dodał, że w wyniku działań Rosjan zginęło co najmniej 2263 Ukraińców.

Na Ukrainie od wiosny 2014 roku trwa konflikt z Rosją, która zajęła Krym, oraz toczą się walki między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju. Dotychczas zginęło w nich ponad 9,5 tys. osób.

d2t31av
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t31av
d2t31av
Więcej tematów