Trwa ładowanie...

Ukraina. Prezydent Duda spotkał się Wołodymrem Zełenskim

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda kontynuuje oficjalną wizytę zagraniczną na Ukrainie. Duda spotkał się ze swoim odpowiednikiem - Wołodymyrem Zełenskim. W trakcie rozmów podpisano wspólną deklarację.

Share
Ukraina. Prezydent Andrzej Duda oraz Wołodymr Zełenski (L)
Ukraina. Prezydent Andrzej Duda oraz Wołodymr Zełenski (L)Źródło: PAP, Fot: PAP, EPA, VALENTYN OGIRENKO
d19gjor

Wśród poruszanych tematów między obiema delegacjami pojawiła się kwestia współpracy dwustronnej, aspiracji euroatlantyckich Ukrainy oraz kwestie regionu, w tym obecny kryzys polityczny na Białorusi. Po spotkaniu opublikowano podpisaną wcześniej wspólną deklarację.

"Podkreślamy poszanowanie przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę prawa międzynarodowego oraz podstawowych zasad stosunków międzynarodowych, wzywając jednocześnie do zakończenia nielegalnej okupacji Autonomicznej Republiki Krymu oraz trwającej agresji w Donbasie" - czytamy w dokumencie.

d19gjor

Deklaracja - jak podkreślał szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski - jest mapą drogową relacji na najbliższe lata. "Porusza sprawy dziedzictwa historycznego, praw mniejszości narodowych w tym kwestie oświaty, bezpieczeństwa regionalnego i współpracy gospodarczej" - napisał na Twitterze.

Koronawirus w Polsce. Paweł Mucha o stanie zdrowia Andrzeja Dudy

- Cieszę się, że mimo tego, że cały czas walczymy z pandemią koronawirusa, jednak pan prezydent to zaproszenie podtrzymał. My ze swojej strony uczyniliśmy wszystko, żeby ze strony polskiej delegacji było jak najbezpieczniej - mówił w Kijowie Andrzej Duda.

- Wydaje mi się, że jest to także i ważny sygnał dla światowej dyplomacji, że mimo tego, że jest koronawirus, można. Jednak dyplomacja prowadzona przez internet to nie jest to samo, co bezpośrednie kontakty międzynarodowe - dodał prezydent.

d19gjor

Andrzej Duda w planach ma także rozmowy z premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem.

Trzydniowa wizyta prezydenta ma wiele akcentów historycznych. W poniedziałek Andrzej Duda złożył symboliczny koszyk z kłosami pszenicy przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933. Jeszcze w niedzielę odwiedził Bykownię i wziął udział w uroczystościach 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

- Szczycimy się, że prawda o zbrodni katyńskiej, o bestialskim ludobójczym morderstwie, jakiego sowieci dokonali na polskich oficerach w Katyniu, w Charkowie i tutaj w Bykowni, stanowi dzisiaj jeden z najsilniejszych fundamentów Polski wolnej, prawdziwej suwerennej, prawdziwie niepodległej - mówił Andrzej Duda.

To druga wizyta zagraniczna prezydenta Andrzeja Dudy w trakcie drugiej kadencji. We wrześniu prezydent udał się do Rzymu oraz Watykanu, aby "podkreślić solidarność Polski i Polaków z narodem włoskim, tak mocno doświadczonym przez pandemię koronawirusa". Wtedy spotkał się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premierem Giuseppem Conte. Na audiencji w stolicy apostolskiej przyjął go także papież Franciszek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19gjor

Podziel się opinią

Share
d19gjor
d19gjor
Więcej tematów