Trwa ładowanie...
d2x6i0t

Ukraina: Poroszenko przekazał Tuskowi listę Rosjan zaangażowanych w atak na Morzu Azowskim

Prezydent Ukrainy przekazał przewodniczącemu Rady Europejskiej listę Rosjan zaangażowanych w atak na ukraińskie okręty na Morzu Azowskim. Do spotkania doszło przy okazji szczytu UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraina: Petro Poroszenko (Ś) przekazał Donaldowi Tuskowi (P) listę Rosjan zaangażowanych w atak na Morzu Azowskim. (na zdj. po (L) Jean-Claude Juncker)
Ukraina: Petro Poroszenko (Ś) przekazał Donaldowi Tuskowi (P) listę Rosjan zaangażowanych w atak na Morzu Azowskim. (na zdj. po (L) Jean-Claude Juncker) (PAP/EPA)
d2x6i0t

Spotkanie Poroszenko-Tusk w Brukseli

W dokumencie przekazanym przez prezydenta Ukrainy znalazł się spis okrętów uczestniczących w ataku na ukraińskie jednostki marynarki wojennej, a także nazwiska Rosjan zaangażowanych w tę agresję. Do spotkania Poroszenki z przewodniczącemu Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem, doszło w Brukseli przy okazji szczytu Unii Europejskiej.

Ukraiński prezydent zaapelował do liderów Unii o potępienie agresywnych działań Rosji, domaganie się przywrócenia swobody żeglugi w rejonie Morza Azowskiego oraz uwolnienia 24 zatrzymanych przez Rosję marynarzy, a także oddania 3 okrętów – podaje IAR.

d2x6i0t

Ukraina: stan wojenny w dziesięciu obwodach

W niedzielę (25 listopada br.) dwa ukraińskie kutry oraz holownik zostały ostrzelane i zajęte przez rosyjskie siły specjalne na Morzu Azowskim (niedaleko Krymu). Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Ukraina domaga się od Rosji uwolnienia swoich marynarzy oraz zwolnienia okrętów.

Decyzją ukraińskiego parlamentu w dziesięciu wschodnich i południowych obwodach Ukrainy, które graniczą z Rosją i Krymem (także od morza) 26 listopada br. wprowadzono stan wojenny. Siły wojskowe i wywiadowcze zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a funkcjonariusze otrzymali specjalne uprawnienia. Stan wojenny potrwa 30 dni.

Działania Rosjan skrytykował polski MSZ, prezydent USA, Donald Trump, ONZ, NATO i Unia Europejska.

d2x6i0t

Podziel się opinią

Share
d2x6i0t
d2x6i0t