Ukraina po wejściu do UE będzie dla nas konkurentem? Polacy odpowiadają, nowy sondaż
Ponad 70 proc. badanych uważa, że Ukraina będzie konkurentem gospodarczym dla Polski po wejściu do Unii Europejskiej. Najbardziej podzieleni w tej sprawie są wyborcy Konfederacji.
26.05.2024 | aktual.: 16.11.2024 20:01
W najnowszym sondażu - zrealizowanym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski - ankietowani zostali zapytani, czy Pana/Pani zdaniem Ukraina będzie gospodarczym konkurentem Polski po wejściu do Unii Europejskiej?
Ponad 70 proc. badanych uważa, że Ukraina będzie konkurentem gospodarczym. W tym 33,3 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak" a, 38,4 proc. "raczej tak".
Innego zdania jest 26,1 proc. ankietowanych. "Raczej nie" uważa 22,2 proc. a "zdecydowanie nie" jedynie 3,9 proc.
Brak zdania w tej sprawie deklaruje tylko 2,2 proc.
Jeśli chodzi o zwolenników konkretnych partii, sprawa nie różni się znacząco. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości uważają, że Ukraina będzie dla nas konkurentem - 73 proc. Blisko połowa - 46 proc. twierdzi, że "raczej tak", "zdecydowanie tak" - 27 proc. Przeciwnego zdania jest 26 proc. badanych. Tylko 1 proc. ankietowanych nie ma zdania.
Podobnie uważają wyborcy Koalicji Obywatelskiej - tu 72 proc. twierdzi, że nasi wschodni sąsiedzi będą naszą konkurencją, w tym 29 proc. uważa, że "zdecydowanie tak", 43 proc. "raczej tak".
Inaczej twierdzi 24 proc. badanych. 21 proc. elektoratu KO sądzie, że "raczej nie" a, 3 proc. "zdecydowanie nie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedynie 13 proc. wyborców Trzeciej Drogi nie uważa, że Ukraina stanie się naszym konkurentem gospodarczym po wejściu do Unii Europejskiej. Blisko 90 proc. elektoratu TD uważa, że będzie, w tym 48 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak" a, 38 proc. "raczej tak".
Elektorat Lewicy również uważa, że Ukraina będzie dla Polski konkurencją - 68 proc. "Zdecydowanie tak" twierdzi 32 proc. a, "raczej tak" 34 proc. Przeciwnego zadnia jest 1/4 badanych wyborców Lewicy. "Raczej nie" uważa 25 proc., nikt nie sądzi, że "zdecydowanie nie".
Aż 49 proc. zwolenników Konfederacji nie uważa Ukrainy jako potencjalnej konkurencji dla Polski. 38 proc. badanego elektoratu Konfederacji uważa, że "raczej nie" i 11 proc. "raczej nie". Mimo to ponad połowa - 51 proc. elektoratu Konfederacji jest odmiennego zdania. Nikt nie w tej grupie nie wybrał odpowiedzi "nie mam zdania".
Draga Ukrainy do Unii Europejskiej
28 lutego 2022 r. Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE, a, 23 czerwca 2022 r. Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego. Poprosiła Komisję Europejską o przedstawianie Radzie – w ramach regularnego pakietu rozszerzeniowego – sprawozdań na temat spełnienia warunków określonych w opinii Komisji w sprawie wniosku o członkostwo. Rada podejmie decyzję o dalszych krokach, gdy wszystkie te warunki zostaną całkowicie spełnione.
W listopadzie 2023 r. Komisja Europejska wydała zalecenie w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. W grudniu 2023 r. unijni przywódcy postanowili rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą.
Zwrócili się do Rady, aby po tym, gdy przeprowadzone zostaną stosowne działania przewidziane w sprawozdaniu Komisji z 8 listopada 2023 r., przyjęła ramy negocjacyjne. W marcu 2024 r. przywódcy UE z zadowoleniem przyjęli postępy Ukrainy na drodze do członkostwa w Unii.
Unia Europejska zauważyła postępy Ukrainy w zakresie praworządności, a także reformy sądownictwa i administracji. Ukraina wprowadziła ramy ustawodawcze i instytucjonalne dotyczące praw podstawowych oraz dostosowała swoje przepisy medialne do unijnych przepisów audiowizualnych.
To nadczym Ukraina musi jeszcze popracować to walka z korupcją. Musi jeszcze bardziej wzmocnić swoje instytucje antykorupcyjne i poprawić wyniki w zakresie dochodzeń i wyroków skazujących, w tym w sprawach na wysokim szczeblu.
Sondaż United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zrealizowano w dniach 10-12 maja 2024 roku na grupie 1000 osób. Przeprowadzono go metodą CATI&CAWI.