Trwa ładowanie...

Ukraina w UE? Czeka ją wyboista droga

Droga Ukrainy do UE może okazać się bardzo trudna. Korespondentka RMF FM w Brukseli dotarła do poufnego dokumentu Komisji Europejskiej, który zawiera wytyczne dotyczące negocjacji ws. członkostwa. Położono w nich szczególny nacisk na praworządność. - Uczymy się na błędach - usłyszała korespondentka radiostacji.

Ukraina w UE? To nie będzie proste. "Uczymy się na błędach"Ukraina w UE? To nie będzie proste. "Uczymy się na błędach"Źródło: PAP, fot: Blondet Eliot/ABACA
d4bvcgl
d4bvcgl

Korespondentka RMF FM w Brukseli, Katarzyna Szymańska-Borginon, zdobyła poufny dokument KE, który zawiera wytyczne dotyczące negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w UE. Chodzi o tzw. ramy negocjacyjne, które zawierają opis zasad i procedurę rokowań. Ten 14-stronicowy dokument ma w środę trafić do 27 ambasadorów UE - informuje rmf24.pl.

Dokument liczy 31 rozdziałów, podzielonych na sześć tematycznych klastrów. Pierwszy i najważniejszy z nich, zatytułowany "Podstawy", obejmuje m.in. kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości (np. kwestia niezależności sędziów, walka z korupcją), prawami podstawowymi (np. prawa mniejszości), instytucjami demokratycznymi (organizacja podziału władzy) oraz sprawami związanymi z reformą administracji publicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Dziś Polska nie weszłaby do NATO? "Pewnie nie bylibyśmy przyjęci"

Rozmówcy korespondentki RMF FM mówią wprost, że położenie nacisku na kwestie związane z praworządnością i prawami podstawowymi, to efekt doświadczeń, związanych z łamaniem tych zasad przez rząd PiS w Polsce. - Uczymy się na błędach - usłyszała Katarzyna Szymańska-Borginon.

d4bvcgl

To może opóźnić proces negocjacji

Te nowe zasady, zastosowane już wcześniej podczas negocjacji z Albanią czy Macedonią Północną, nie wszystkim dyplomatom się podobają. Zwłaszcza tym, którzy opowiadają się za szybkim przyjęciem Ukrainy do UE. Ich zdaniem, wiele z tych zasad nie jest zapisanych w unijnym prawodawstwie, więc nie wiadomo jak je egzekwować. Obawiają się, że może to jedynie opóźnić proces negocjacji.

Z dokumentu do którego dotarła korespondentka RMF FM wynika, że Komisja Europejska przewidziała również specjalną procedurę zawieszenia negocjacji członkowskich w przypadku "poważnego i trwałego naruszenia wartości, na których opiera się Unia".

To jeszcze nie wszystko. Komisja Europejska może stosować sankcje w postaci opóźnienia negocjacji (np. cofnięcia rekomendacji zamknięcia danego rozdziału) w razie "poważnej lub długotrwałej stagnacji lub cofnięcia się we wdrażaniu reform" dotyczących praworządności lub "w sytuacji, w której postęp w ramach klastra "Podstawy" znacznie opóźnia się w stosunku do postępu w innych obszarach". Co więcej, KE przewiduje również możliwość pozbawienia Ukrainy unijnego wsparcia finansowego. "Zakres i intensywność pomocy finansowej może również zostać obniżona, z wyjątkiem wsparcia społeczeństwa obywatelskiego" - cytuje zapisy poufnego dokumentu Katarzyna Szymańska-Borginon.

d4bvcgl

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bvcgl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4bvcgl
Więcej tematów