Trwa ładowanie...
d34xt3t

Ukraina obchodzi 10. rocznicę odrodzenia państwa


Kulminacyjnym punktem uroczystych obchodów 10. rocznicy przyjęcia przez parlament Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Aktu Niepodległości była defilada wojskowa w Kijowie. 10 lat temu za przyjęciem Aktu opowiedziało się 346 deputowanych przy jednym głosie sprzeciwu.

Share
d34xt3t

Przemarszowi 6,5 tys. żołnierzy w Kijowie przyglądali się w piątek prezydenci Ukrainy, Rosji i Macedonii, a także ponad 100 tys. mieszkańców miasta.

Ukraińska armia zademonstrowała nie tylko dobry krok marszowy (przygotowania wybranych jednostek trwały pół roku), ale też najnowocześniejszy sprzęt bojowy.

Przez Chreszczatyk - główną ulicę stolicy - z hukiem i w chmurach spalin przetoczyły się m.in. najnowocześniejsze ukraińskie czołgi T-84, wyrzutnie rakietowe "Smercz" i "Urahan", nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej "Tunhuska", transportery opancerzone i haubice.

d34xt3t

Jednak największe zainteresowanie wzbudził przelot maszyn bojowych. Zaprezentowano m.in. myśliwce Su-25, Su-27, MiG-29, ciężkie bombowce naddźwiękowe Tu-22m3, różne konstrukcje kijowskich zakładów lotniczych Antonowa, w tym największy na świecie samolot transportowy An-225 "Mrija" o udźwigu 250 ton.

"Pokojowym" akcentem defilady była grupa dziewczynek w haftowanych sukienkach, które wypuściły w powietrze białe gołębie. Wszystkie dziewczynki to rówieśnice ukraińskiej niepodległości, gdyż urodziły się 24 sierpnia 1991 r.

W czwartek na Majdanie Niepodległości odsłonięto olbrzymi monument, który wraz z postacią kobiety, symbolizującej Ukrainę, ma ponad 60 metrów wysokości. Wcześniej odbyła się akademia i uroczysty koncert w Narodowym Pałacu Ukrainy z udziałem zagranicznych gości.

W telegramie gratulacyjnym, przesłanym przez sekretarza generalnego NATO George'a Robertsona prezydentowi Leonidowi Kuczmie z okazji 10. rocznicy niepodległości Ukrainy, szef NATO podkreślił, że od 1991 r. Sojusz i Ukraina dokonały zasadniczego postępu w tworzeniu specjalnych więzi w zjednoczonej Europie. Sojusz Północnoatlantycki zdecydowany jest w jeszcze większym stopniu niż do tej pory umacniać swe więzi z Ukrainą - stwierdzono w oświadczeniu opublikowanym w piątek w Brukseli. NATO i Ukraina przed czterema laty podpisały kartę szczególnego partnerstwa. (aka, miz)

d34xt3t

Podziel się opinią

Share
d34xt3t
d34xt3t
Więcej tematów