ycipk-2z9d3m

Ukraina boi się "zielonych ludzików". Zmiany na granicach

Ukraina ograniczyła prawo wjazdu na swoje terytorium dla obywateli Rosji. Zakaz dotyczy wszystkich mężczyzn w wieku 16-60 lat - informuje ukraińska Straż Graniczna. Decyzja związana jest z rosnącym napięciem na linii Kijów-Moskwa po incydencie w rejonie Krymu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oddziały w mundurach bez oznaczeń w marciu 2014 r. pomogły Rosji opanować Półwysep Krymski
Oddziały w mundurach bez oznaczeń w marciu 2014 r. pomogły Rosji opanować Półwysep Krymski (East News)
ycipk-2z9d3m

O wprowadzeniu obostrzeń w ruchu graniczmym z Rosją poinformował szef Straży Granicznej Ukrainy.

- Zakaz wjazdu dorosłych mężczyzn nie pozwoli Federacji Rosyjskiej na formowanie na naszym terenie oddziałów prywatnych armii - wyjaśniał Petro Cyhykał na odprawie ws. wzmocnienia obronności kraju po ataku Rosji na jednsotki ukraińskiej marynarkę wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej.

Dowódca ukraińskich pograniczników uważa, że taki plan już może realizować rosyjska armia.

ycipk-2z9d3m

- Ograniczenie wjazdu nie pozwoli Rosjanom na powtórkę operacji, które starali się przeprowadzić w 2014 roku - podkreślał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który również brał udział w spotkaniu. Nawiązywał w ten sposób m.in. do "zielonych ludzików", czyli żołnierzy w mundurach bez oznaczeń, których oddziały działały podczas aneksji Krymu.

Zakaz wjazdu dla rosyjskich mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat będzie obowiązywał w tym samym terminie, co stan wojenny, czyli do 26 grudnia.

ycipk-2z9d3m

Ukraińskie służby wyjaśniają, że ograniczenie nie będzię dotyczyć Rosjan, którzy będą chcieli przyjechać np. na pogrzeb bliskiej osoby czy ramach misji humanitarnej.

Źródło: polskieradio.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2z9d3m

Zobacz także: Debata WP na 100-lecie niepodległości

ycipk-2z9d3m
ycipk-2z9d3m