Trwa ładowanie...

Tyle zarabia Kaczyński. Ujawniono dokładne sumy

Ujawniono wysokość zarobków Jarosława Kaczyńskiego. Choć prezes PiS formalnie jest na emeryturze, a w listopadzie przestał pełnić funkcję wicepremiera, na jego konto wciąż wpływa wysokie wynagrodzenie. Chodzi o dziesiątki tysięcy złotych.

Jarosław KaczyńskiJarosław KaczyńskiŹródło: Getty Images, fot: SeanGallup
dkce1kg
dkce1kg

Jarosław Kaczyński powrócił do roli wicepremiera w czerwcu 2023 r., przed formalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej. Ten ruch miał być ważnym sygnałem, że PiS dąży do kolejnego zwycięstwa. Tak się jednak nie stało, bo partia nie zdołała utworzyć rządu, w związku z czym prezes PiS stracił funkcję wicepremiera. Jak jednak ujawnił "Fakt", to wcale nie oznacza, że przestał otrzymywać wysokie zarobki.

Ile zarabia Kaczyński?

Prezes PiS jest formalnie emerytem. Jak podaje "Fakt", co miesiąc pobiera z tego tytułu świadczenie w wysokości 8230 zł brutto (w 2023 r. otrzymał z ZUS 74 tys. 71 zł i 78 gr). Na tym jednak nie kończą się jego zarobki, do których dochodzi wynagrodzenie za funkcję wicepremiera, a także uposażenie poselskie, którego wysokość to 2826,64 zł brutto. Jak się okazuje, choć w listopadzie musiał opuścić rząd, nadal otrzymuje pieniądze z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. A wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło, że rozliczenia zależą od tego, jak wygląda sytuacja zawodowa osoby zajmującej kierownicze stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji. Jeśli taka osoba podejmie nową pracę, lecz mniej płatną, może liczyć nawet na trzymiesięczne wyrównanie. Jeśli zaś w ogóle nie podejmie zatrudnienia, przysługuje jej dodatkowe wynagrodzenie nawet przez okres trzech miesięcy. Długość zależy od stażu pełnienia funkcji.

dkce1kg

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Widzowie o wysokich zarobkach w TVP. "Za propagandę się płaci"

Jak dowiedział się "Fakt" od CIR: "Jarosław Kaczyński, po odwołaniu 27.11.2023 r. z urzędu Wiceprezesa Rady Ministrów (który pełnił przez okres powyżej trzech miesięcy), zgodnie z przepisami, zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia w wysokości 21 tys. 143 zł i 82 gr brutto przez okres dwóch miesięcy, tj. do 31 stycznia 2024 r. Okres ten jest traktowany jak okres trwającego zatrudnienia".

Po tym czasie Jarosław Kaczyński będzie musiał utrzymywać się z emerytury oraz uposażenia poselskiego, o ile nie zmieni się jego sytuacja zawodowa.

dkce1kg

Źródło: Fakt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkce1kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkce1kg
Więcej tematów