Trwa ładowanie...

Ujawniono nowy dokument MSZ dotyczący relacji z USA. Jego autorem jest Jan Parys

USA postawiły Polsce ultimatum dotyczące nowelizacji ustawy o IPN? Z analizy szefa gabinetu politycznego ministra Jacka Czaputowicza wynika, że sytuacja jest poważna.

Share
Ujawniono nowy dokument MSZ dotyczący relacji z USA. Jego autorem jest Jan Parys
Źródło: PAP, fot: Andrzej Rybczyński
d5cuu84

W poniedziałek wieczorem onet.pl poinformował, że dotarł do notatki polskiej ambasady z Waszyngtonu. Opisano w niej ultimatum dotyczące ustawy o IPN, które polskim władzom postawił przedstawiciel Departamentu Stanu. Z notatki wynikać ma, że do czasu zmian w ustawie, zablokowane zostaną m.in. spotkania polskich władz z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Doniesieniom tym zaprzeczyli przedstawiciele polskiego rządu. - To nieprawda. Nie było żadnego ultimatum tego rodzaju - stwierdził wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapewniła z kolei, że "dwustronna współpraca strategiczna z USA nie jest zagrożona", a kontakty dyplomatyczne "pozostają na dotychczasowym poziomie".

d5cuu84

Informacjom o rzekomum ultimatum zaprzeczyła także rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert - Doniesienia zakładające jakiekolwiek "zawieszenie" współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu - wszystko to - jest po prostu fałszem - stwierdziła Nauert. - Polska jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w NATO, tak pozostanie, to się nie zmieni - mówiła - Stany Zjednoczone nie zamierzają porzucić swoich zobowiązań w dziedzinie bezpieczeństwa wobec Polski - zapewniła.

W środę onet.pl poinformował, że ma kopię notatki z polskiej ambasady. Nosi ona numer nr Z-99/2018. "Nie możemy jej ujawnić ze względu na ochronę naszych informatorów" - czytamy na portalu.

Analiza Jana Parysa

Notatka ta - jak dowodzą dziennikarze onet.pl - wywołała burzę w resorcie spraw wewnętrznych. Odnoszono się do niej w innych dokumentach, które powstały w resorcie. Jednym z nich jest analiza przygotowana przez szefa gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Jana Parysa.

"Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem. Moim zdaniem uregulowanie sporu z USA jest ważniejsze niż spór z Izraelem czy rozmowy z KE na temat praworządności" - pisze Parys. Powołuje się przy tym na sygnaturę notatki z polskiej ambasady: nr Z-99/2018.

d5cuu84

Parys: nie należy lekceważyć opinii Mitchella

Parys opisuje w swojej analizie spotkanie i jego uczestników. Przypomnijmy, że z przedstawicielami polskiej ambasady spotkali się: Molly Montgomery, specjalna doradczyni wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a do spraw Europy i Rosji, Thomas K. Yazdgerdi, odpowiedzialny w Departamencie Stanu za kwestie dotyczące Holokaustu oraz A. Wess Mitchell - jeden z najbliższych współpracowników szefa dyplomacji USA Rexa Tillersona. Parys przestrzega, by nie bagatelizować opinii Mitchella.

"Potrzebne są decyzje, które nie tylko wyjaśnią nasze intencje lecz wyeliminują kwestie sporne" - napisał Parys. "Jednym słowem zmiany w ustawie o IPN nie mogą być wynikiem kompromisu między TK, sejmem i kierownictwem PIS. Potrzebne są konsultacje zmian z DS [Departamentem Stanu – przyp. red.]" - dodał.

Onet.pl poprosił o komentarz w tej sprawie autora notatki. Parys nie chciał jednak o tym mówić.
- Cokolwiek było pisane, to analizy wewnętrzne MSZ i nie będę się na ich temat wypowiadał - stwierdził. - Nie powinniście w ogóle mieć takich materiałów. Jest oficjalne stanowisko MSZ w tej sprawie. Nie mam nic więcej do powiedzenia - dodał.

d5cuu84

Podziel się opinią

Share
d5cuu84
d5cuu84
Więcej tematów