Ujawnił film z paralizatora. Prokuratura podjęła decyzję ws. Wojciecha Bojanowskiego
Bojanowski w maju 2017 roku ujawnił bulwersujący film z wrocławskiego komisariatu, na którym jest Igor Stachowiak. Mężczyzna zmarł. Wcześniej policjanci razili go wielokrotnie paralizatorem. Dzięki dziennikarzowi zdymisjonowano policjantów z Wrocławia, choć wielu z odprawami odeszło na emeryturę. Mimo to Bojanowskiemu oraz jego informatorowi groziły konsekwencje prawne.
Choć w październiku 2017 r., na wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ursynów, sąd w Warszawie zaocznie zdjął z Bojanowskiego klauzulę tajemnicy dziennikarskiej, reporter nie ujawnił swojego źródła. I odwołał się od decyzji sądu. Teraz Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił odwołanie. Umorzono śledztwo w sprawie ujawnienia przez dziennikarza materiałów objętych tajemnicą.
Zobacz też: "Był bardzo silny, szarpał się". Zeznania policjanta ws. śmierci Igora Stachowiaka"
Racjonalne vs nieuczciwe
Bojanowski skomentował decyzję prokuratury. Nazwał ją "rozsądną i racjonalną". - Cieszę się, że nie zostałem osobą, która najszybciej ze wszystkich poniosła konsekwencje w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Mam nadzieję, że zachęci ona moich kolegów po fachu do ujawnienia bulwersujących i niewygodnych informacji w imię interesu publicznego - podkreślił.
Przypomnijmy, że doniesienie do prokuratury na Bojanowskiego złożyli policyjni związkowcy z Dolnego Śląska. Sprzeciwiali się "publicznemu rozpowszechnianiu bez zezwolenia wiadomości ze śledztwa". A, jak informowała "Rzeczpospolita", jeden z podejrzanych o brutalną interwencję wobec Stachowiaka był związkowcem.
Piotr Malon, szef dolnośląskiego NSZZ Policjantów, mówił o linczu na policjantach. - Ferowanie wyroków na tym etapie, kiedy trwało śledztwo, było niesłuszne i nieuczciwe - twierdził.
Źródło "Rzeczpospolita"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl