UE wzywa Białoruś do przyjmowania pomocy
Unia Europejska wezwała władze
Białorusi do "poważnego przemyślenia" dekretu o zakazie
przyjmowania pomocy zagranicznej. Ostrzegła też Mińsk, że
wprowadzone restrykcje mogą prowadzić do "samoizolacji" Białorusi
i zaszkodzić społeczeństwu tego kraju.
"Unia Europejska obawia się, że restrykcje wprowadzone przez dekret prezydenta Aleksandra Łukaszenki (wydany 17 sierpnia br.) mogą poważnie utrudnić realizację wielu obustronnie korzystnych programów i inicjatyw" - podkreślono w oświadczeniu opublikowanym przez brytyjskie msz.
Wielka Brytania przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej.
"Ograniczenia te mogą prowadzić do samoizolacji Białorusi i mieć negatywne skutki dla mieszkańców tego kraju" - zaznaczono.
Jak zaznacza brytyjski Foreign Office, "Unia Europejska jest zdecydowana wspierać potrzeby ludności i procesy demokratyczne na Białorusi. Unia wierzy, że jej pomoc techniczna dla Białorusi jest korzystna dla obu stron".
Celem unijnej pomocy jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów, wzmocnienie sektorów opieki socjalnej i zdrowia, poprawa sytuacji w dziedzinie rządów prawa i ochrony praw człowieka oraz rozwój małej i średniej przedsiębiorczości.
Tzw. wsparcie techniczne ze strony Unii ma także pomóc rządowi Białorusi w wypełnieniu jego międzynarodowych zobowiązań, w tym w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
UE przypomina, że w porozumieniu z białoruskim rządem uruchomiono kilka programów pomocowych dla Białorusi, m.in. w ramach Tacis czy CORE.
17 sierpnia Łukaszenko podpisał dekret, który zabrania białoruskim organizacjom i osobom prywatnym "otrzymywania i wykorzystywania międzynarodowej pomocy technicznej, zwłaszcza w celach antykonstytucyjnych". Zaliczono do nich m.in. obalenie władz państwowych, ingerencję w sprawy wewnętrzne Białorusi oraz zachęcanie do "wzniecania wrogości społecznej, narodowej, religijnej i rasowej".
Zagraniczna pomoc nie może być wykorzystana do "przygotowania wyborów, referendów, odwołania deputowanych, organizacji i przeprowadzania zebrań, wieców, marszów ulicznych, pikiet, strajków, sporządzania i rozpowszechniania materiałów agitacyjnych oraz prowadzenia innych form pracy masowo-agitacyjnej wśród ludności".
Zgodnie z dekretem, do zakazanej "bezzwrotnej pomocy technicznej" zalicza się takie formy współpracy, jak "wymiana studentów, doktorantów, organizacja i przeprowadzenie seminariów, konferencji, badań, przekazywanie doświadczeń oraz środków pieniężnych".
Anna Widzyk