Trwa ładowanie...
dlxtln5

UE: wprowadzanie euro przebiega gładko


Komisja Europejska oceniła we wtorek, że wprowadzanie do obiegu wspólnej waluty w 12 krajach UE przebiega gładko, a ich mieszkańcy wykazują entuzjazm i ciekawość wobec nowego pieniądza.

Share
dlxtln5

Wygląda na to, że wszystkie sprawozdania są pozytywne - ogłosił w 13 godzin po rozpoczęciu akcji rzecznik Komisji ds. gospodarczych Gerassimos Thomas. Nic więcej się nie dzieje. Brak nowin, to dobra nowina - dodał.

Wielu ludzi wybierało euro z bankomatów od razu o północy, gdy tylko stało się ono legalną walutą - potwierdził Thomas. Dodał: niekoniecznie trzeba mieć euro już dzisiaj, ale wyraźnie panuje entuzjazm i ludzie chcą dotknąć i poczuć euro od razu, gdy tylko się da. To dobrze.

W Belgii w ciągu pierwszych dwóch godzin Nowego Roku dokonywano w bankomatach 600 transakcji na minutę. Do rana - jak obliczyli bankowcy - wybrano 230 tys. banknotów na sumę 7,6 mln euro.

We Włoszech do południa bankomaty wydawały pieniądze 750 tys. razy, a więc o wiele częściej niż zazwyczaj. Jedna trzecia transakcji odbyła się jednak w lirach, ponieważ 30 tys. bankomatów nie zdołano jeszcze przestawić na nową walutę. Łącznie Włosi wybrali 60 mln euro.

Z francuskich bankomatów do rana wybierano pieniądze 450 tys. razy. W sumie Francuzi wycofali z automatów 30 mln euro.

W Portugalii, gdzie niespełna połowa bankomatów została dostosowana do nowej waluty, naliczono 106 tys. transakcji na sumę 5 mln euro. (mk)

dlxtln5

Podziel się opinią

Share
dlxtln5
dlxtln5
Więcej tematów