UE do kandydatów: NIE dla prania pieniędzy
Unia Europejska wezwała we wtorek kraje
kandydujące, żeby w ślad za nią zaostrzyły przepisy w walce
z nielegalnymi transakcjami finansowymi, które mogą służyć
terrorystom.
16.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W oświadczeniu wydanym po naradzie w Luksemburgu przez ministrów finansów i spraw wewnętrznych "Piętnastki" wymieniono zwłaszcza Węgry jako jedynego kandydata umieszczonego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na liście krajów utrudniających walkę z praniem brudnych pieniędzy.
Chodzi o wprowadzanie do legalnego obiegu środków pochodzących z przestępstw. Działająca przy OECD Grupa Zadaniowa do Działań Finansowych zarzuciła Węgrom, że dopuszczają zakładanie w swoich bankach anonimowych kont, znakomicie ułatwiających przestępcom pranie brudnych pieniędzy i nielegalne transakcje.
Unia zagroziła sankcjami wyspiarskiemu państewku Nauru i nie wykluczyła w przyszłości takich sankcji wobec Filipin. Oba kraje figurowały na "czarnej liście", na której Grupa Zadaniowa OECD umieszcza państwa notorycznie odmawiające współpracy.
Sankcje polegałyby na poddaniu surowemu nadzorowi transakcji finansowych z tymi krajami i zakazie otwierania w nich filii przez banki unijne.
Unia dała Węgrom czas na poprawę, zważywszy że władze węgierskie zobowiązały się do uchwalenia do końca roku ustaw dostosowujących prawo do reguł unijnych - w tym do likwidacji anonimowych kont bankowych. (and)