PublicystykaTYLKO w WP. Jak "ugryźć" PiS w wyborach? Tylko jedna opcja daje opozycji niewielką szansę (Badanie)

TYLKO w WP. Jak "ugryźć" PiS w wyborach? Tylko jedna opcja daje opozycji niewielką szansę (Badanie)

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało niedawne wybory do Parlamentu Europejskiego. W badaniu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna sprawdziliśmy "układ sił" przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

TYLKO w WP. Jak "ugryźć" PiS w wyborach? Tylko jedna opcja daje opozycji niewielką szansę (Badanie)
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżwa
Paweł Wiejas

12.06.2019 | aktual.: 12.06.2019 09:46

Wyrazisty lider Jarosław Kaczyński i polityka hojnych transferów społecznych sprawiają, że PiS jest faworytem jesiennych wyborów. Dodatkowo opozycja, która w wyborach do PE potrafiła się zjednoczyć, a mimo wszystko przegrała, po wyjściu PSL z Koalicji Europejskiej, znajduje się w defensywie.

Na panelu Ariadna zapytaliśmy, na kogo Polacy oddaliby swój głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę. Przedstawiliśmy ankietowanym kilka wariantów.

Udział w wyborach zadeklarowało 54 proc. uczestników badania. Frekwencja byłaby więc większa niż w 2015 roku, gdy zagłosowało blisko 51 proc. uprawnionych do głosowania i większa niż w wyborach do PE, w których wyniosła blisko 46 proc.

Ostatnie wybory pokazały, że wyższe zaangażowanie wyborców nie jest już niekorzystne dla PiS.

Obraz
© WP.PL | Panel Ariadna

Jeśli okazałoby się, że PSL wróciłoby do koalicji, a partie wystartowały w takich samych blokach, jak w wyborach europejskich, zwyciężyłoby ponownie PiS.

Na partię Jarosława Kaczyńskiego i jego koalicjantów (Solidarną Polskę i Porozumienie) głos oddałoby 45 proc. badanych. Koalicja Europejska zdobyłaby 31 proc. głosów, a Wiosna Roberta Biedronia 7 proc. głosów. Pozostałe koalicje i partie nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Sytuacja byłaby więc identyczna, jak w wyborach europejskich, w których jedynie trzy ugrupowania wprowadziły do PE swoich przedstawicieli.

Obraz
© WP.PL | Panel Ariadna

Jeśli w wyborach wystartowałaby Koalicja Polska, którą chce zmontować PSL, zwycięzcą nadal byłoby PiS. W tym przypadku PiS zyskałoby 40 proc. głosów. Straciłaby również Koalicja Europejska (26 proc.). Zyskałaby Wiosna (9 proc.) i Kukiz’15 (5 proc.). Koalicja Polska zyskałaby czwarty wynik (7 proc.).

Obraz
© WP.PL | Panel Ariadna

Jednej z przyczyn porażki Koalicji Europejskiej w eurowyborach upatruje się w słabości jej lidera – Grzegorza Schetyny.

W ostatnim wariancie sprawdziliśmy, jak rozłożyłyby się głosy, gdyby PSL wróciło do KE, ale jej liderem (z racji pełnionej funkcji oczywiście symbolicznym) został Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej nie zawahał się otwarcie poprzeć KE przed eurowyborami, a 4 czerwca przedstawił w Gdańsku zarys pomysłu, jak można pokonać PiS.

W tym przypadku PiS nadal zyskałby najlepszy wynik (39 proc.), ale jego przewaga nad największym przeciwnikiem, czyli KE zmalałaby do 4 proc., gdyż głos na koalicję pod patronatem Tuska oddałoby 35 proc. badanych.

Przy takim układzie trzecią siłą byłby Kukiz’15 (7 proc.), a Wiosna spadłaby z "pudła" na czwarte miejsce (6 proc.).

Obraz
© WP.PL | Panel Ariadna

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1034 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 7 – 10 czerwca 2019 roku.

Źródło artykułu:Ariadna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)