Trwa ładowanie...

"Tylko nie mówi nikomu". Skazany ksiądz złamał zakaz pracy z dziećmi? Kard. Nycz podejmuje kroki

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powołał zespół ekspertów do zbadania zgodności z prawem działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka. Duchowny mimo sądowego zakazu odprawiał rekolekcje dla dzieci.
Share
Kard. Kazimierz Nycz
Kard. Kazimierz NyczŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d4871lo

Komunikat w tej sprawie opublikował rzecznik Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. W piśmie czytamy, że zacznie on pracę w najbliższy poniedziałek, a wyniki prac metropolita warszawski przekaże odpowiednim władzom kościelnym. "W skład zespołu weszli: prof. Paweł Wajda, mec. Michał Stępniewski i ks. Marek Stokłosa. Zasadniczym celem podjętej pracy zespołu jest troska o ochronę dzieci i młodzieży" – przekazał ks. Śliwiński.

Ks. Dariusz Olejniczak został skazany na dwa lata więzienia za molestowanie nieletnich. Sprawę zgłosili rodzice dziewczynki, którą duchowny miał molestować na lekcji religii. Skazując duchownego sąd orzekł jednocześnie dożywotni zakaz pracy z dziećmi. Już po wyroku duchowny jeździł po parafiach i wygłaszał rekolekcje, w tym na mszach przeznaczonych dla najmłodszych wiernych.

Jak poinformowała nas prokuratura, dochodzenie w sprawie ewentualnego złamania sądowego zakazu pracy z dziećmi wszczęto 10 kwietnia, dwa miesiące po tym jak wpłynęło zawiadomienie w tej sprawie. - Zostało zainicjowane zawiadomieniem pełnomocnika jednej z pokrzywdzonych małoletnich – mówi Wirtualnej Polsce Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jak informuje, grozi za to od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

d4871lo

Po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" Archidiecezja wydała komunikat w sprawie duchownego. "Ksiądz Dariusz Olejniczak złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego. Prośbę umotywował złamaniem zakaz sądowego. Wbrew niemu, podejmował działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem" – czytamy w piśmie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Sekielski dołącza do specjalnej akcji Wirtualnej Polski

d4871lo

Podziel się opinią

Share
d4871lo
d4871lo
Więcej tematów