Trwa ładowanie...

"Tylko nie mów nikomu". Biskup Andrzej Suski odpowiada na zarzuty po filmie Sekielskiego

Bp Senior Andrzej Suski stanowczo odrzuca zarzuty dotyczące ukrywania czynów pedofilskich przez księży. Stowarzyszenie Polska Laicka po filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego chce go pozbawić tytułu Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

"Tylko nie mów nikomu". Biskup Andrzej Suski odpowiada na zarzuty po filmie SekielskiegoŹródło: East News, fot: Jozef Ostrowka/REPORTER
d4b1hlk
d4b1hlk

W filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" przedstawiono m.in. decyzje byłego toruńskiego hierarchy ws. Andrzeja Srebrzyńskiego. Biskup Senior Andrzej Suski miał ukrywać przed organami ścigania przestępstwa popełnione przez jego podwładnych. Stowarzyszenie Polska Laicka chce za to pozbawić duchownego tytułu Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zarzuty te zdecydowanie odrzuca były biskup toruński. "Przypadek Pawła K. nigdy nie był zgłaszany władzy diecezjalnej i nie dotyczy on diecezji toruńskiej. W dwóch pozostałych przypadkach, bezpośrednio po ich formalnym zgłoszeniu, zastosowano w pełni wówczas obowiązujące procedury kościelne i przepisy prawa państwowego" - czytamy w oświadczeniu bpa Suskiego, opublikowanym przez ks. Pawła Borowskiego, rzecznika Kurii Diecezjalnej Toruńskiej.

"Na czas postępowania wyjaśniającego obaj duchowni zostali pozbawieni swoich stanowisk duszpasterskich. Trybunał diecezjalny przeprowadził postępowanie wyjaśniające, a dokumentację przesłano do Stolicy Apostolskiej. Ofiary przestępstw zostały pouczone o ich prawie do zgłoszenia sprawy w prokuratorze państwowej" - czytamy.

d4b1hlk

Zobacz także: Księża przepraszają i dziękują. Sekielski odczytuje SMS na antenie

Tuż po tym jeden z księży został wydalony ze stanu duchownego, a na drugiego nałożono karę suspensy, czyli zakazu wykonywania jakichkolwiek czynności kapłańskich. Teraz przebywa w więzieniu. Rzecznik kurii dementuje też, że biskup Suski nie zainteresował się losem ofiar. Jak przekonuje kuria dysponuje potwierdzeniami opłat za terapię psychologiczną.

Zarzuty stawiane byłemu biskupowi diecezji toruńskiej dotyczące tuszowania przestępstw pedofilii ks. Borowski nazywa "bezpodstawnymi i naruszającymi jego dobra osobiste". Podobnie komentuje oskarżenie byłego księdza Andrzeja Srebrzyńskiego, które określa również określa jako "bezpodstawne" a dodatkowo "kłamliwe".

"Tylko nie mów nikomu" - film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Źródło: diecezja-torun.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4b1hlk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b1hlk
Więcej tematów