Qaqwqwrqw

"Tylko nie mów nikomu". Abp Wojciech Polak: to nie jest atak na Kościół

Nie widzę w filmie Tomasza Sekielskiego ataku na Kościół katolicki - mówi prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Jego zdaniem żądanie dymisji całego episkopatu jest nieuprawnione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prymas Polski abp Wojciech Polak
Prymas Polski abp Wojciech Polak (PAP, Fot: Piotr Nowak)
Qaqwqwrqw

- Odwołałem wyjazd do Korei Południowej. Trzeba gasić pożar i zabrać się do pracy. Przed nami spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Będziemy chcieli pokazać jeszcze raz, co zrobimy z tym problemem - powiedział prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak na antenie Radia Zet.

- Nikt nie może powiedzieć, że do takich problemów nie dochodzi - zastrzegł hierarcha. Dodał, że nie widzi w filmie Tomasza Sekielskiego ataku na Kościół katolicki.

- Ten film jest jeszcze jednym elementem, który pomoże w naszej walce. Za ten film trzeba podziękować - powiedział abp Polak. Wyjaśnił, że nie wystąpił w dokumencie "Tylko nie mów nikomu", bo nie chciał odnosić się do nieznanych mu przypadków.

Qaqwqwrqw

Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

Prowadząca rozmowę Beata Lubecka pytała o słowa abpa Leszka Sławoja Głódzia o tym, że "nie ogląda byle czego". - Nie można tak mówić, jeśli czegoś się nie widziało - odparł prymas Polski.

Zaznaczył również, że nie zna szczegółów sprawy, którą miał tuszować abp Głódź. - Mam nadzieję, że sprawa będzie badana - mówił abp Polak.

Qaqwqwrqw

Z kolei wezwania o dymisję wszystkich hierarchów polskiego Kościoła uznał za nieuzasadnione. - Trzeba wszystko wyjaśnić, a są narzędzia, które mogą weryfikować naszą pracę - przekonywał. Wyjaśnił też, że wysłannik Watykanu przyjedzie do Polski na jego zaproszenie, wystosowane jeszcze przed emisją filmu braci Sekielskich.

- Musimy zwiększyć nadzór na księżmi, którzy byli związani ze sprawami molestowania. Musimy wprowadzić takie rozwiązanie, że kuratory będą niemal codziennie składali raporty biskupom. Druga rzecz to kolejne szkolenia dla hierarchów - wyjaśniał plan działania KEP abp Polak.

- Wasze dzieci są bezpieczne - przekonywał rodziców.

Qaqwqwrqw

#OczekujeReakcji

Film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" to nie atak na Kościół, a atak na bandytów, którzy wykorzystali Kościół do popełniania przestępstw. Wystarczyło kilka godzin, aby zareagowali politycy i hierarchowie. Tym razem nie może skończyć się na kilkudniowej pamięci. Film Sekielskiego musi spowodować konkretne decyzje.

W ramach akcji Wirtualnej Polski #OczekujeReakcji pytamy, jakich decyzji i od kogo oczekują rodacy. Do naszej akcji "Obejrzałam/em film Sekielskiego. Oczekuję stanowczej reakcji!" możecie dołączyć TUTAJ.

Qaqwqwrqw

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw