"TW Bolek" w uchwale Senatu. Wałęsa: To gniot. Czy już całkowicie postradali rozum?

Lech Wałęsa zabrał głos ws. uchwały Senatu dotyczącej rocznicy odwołania rządu Jana Olszewskiego, w której został określony mianem "TW Bolek". "Czytałem wiele kłamstw, paszkwili, pomówień, ale ta uchwała Senatu przewyższa wszystkie inne" - napisał były prezydent.

"TW Bolek" w uchwale Senatu. Wałęsa: To gniot. Czy już całkowicie postradali rozum?
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Jakub Kłoszewski

08.08.2017 09:11

"Czy ci, co przegłosowali ten gniot już całkowicie postradali rozum? Jeden przykład z tej uchwały, który każdy może sam rozważyć i ocenić. W polskiej rzeczywistości traktaty między państwami negocjuje i parafuje rząd, a po takim przygotowaniu podpisuje prezydent. Tak też było z traktatem miedzy Polską i Rosją. Pojechałem do Moskwy podpisać ten tak przygotowany traktat. Będąc już na Kremlu otrzymuję od pana premiera (Jana - red.) Olszewskiego otwartą depeszę: 'nie podpisać traktatu'. To jest ta wielka bohaterska rola, jaką odegrał tylko pan premier Olszewski w tej sprawie" - napisał na swoim profilu na Facebooku Wałęsa.

"Mnie przy pomocy boskiej osobiście udała się rzecz nieprawdopodobna, poprawiłem wszystkie niekorzystne osiągnięcia rządu Olszewskiego i podpisałem traktat, bo warunkiem wycofania z Polski wojsk sowieckich było podpisanie traktatu. Co by było gdybym posłuchał premiera Olszewskiego, odpowiedzcie sobie (sami - red.). Czy to była tępota czy zdrada polskich interesów?" - pisze dalej były prezydent.

Kontrowersyjna uchwała Senatu

Wałęsa odniósł się w ten sposób do uchwały Senatu o upadku rządu Jana Olszewskiego przyjętej podczas lipcowych obrad. Dokument uchwalono w czasie, kiedy w Sejmie trwały burzliwe obrady nad reformą sądownictwa. Z dokumentu dowiadujemy się, że gabinet został odwołany w "w atmosferze bezkrwawego zamachu stanu". "Koalicji strachu donosicieli (...) patronował Prezydent Lech Wałęsa - TW Bolek" - czytamy w uchwale.

Uchwała została przyjęta w ekspresowym tempie przy sprzeciwie senatorów Platformy Obywatelskiej, którzy twierdzili, że Prawo i Sprawiedliwość uniemożliwiło im pracę nad treścią uchwały.

Projekt wniósł senator PiS Jerzy Czerwiński. Za głosowało 54 senatorów, 26 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

lech wałęsauchwałasenat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (434)