Trwa ładowanie...

Złe wieści dla Tuska. Polacy zabrali głos po deklaracjach w sprawie drożyzny

Donald Tusk zapowiedział, że jeśli opozycja wygra wybory, to w połowie przyszłej kadencji Polska będzie mogła się pochwalić jedną z najniższych inflacji w UE. Z najnowszego sondażu dla WP wynika jednak, że większość Polaków nie wierzy w te obietnice. Liderowi PO ufa w tej sprawie niecałe 25 proc. badanych.

Tusk zwalczy inflację? Większość Polaków ma inne zdanieTusk zwalczy inflację? Większość Polaków ma inne zdanieŹródło: Getty Images, fot: Michal Fludra/NurPhoto
ddc626k
ddc626k

Na początku kwietnia przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami Chełmna w województwie kujawsko-pomorskim. Były premier odniósł się do drożyzny widocznej w sklepach. GUS podał, że inflacja w kwietniu 2023 r. w Polsce wyniosła 14,7 proc. rok do roku. W marcu wyniosła ona 16,1 proc.

- Jestem absolutnie przekonany, że w połowie przyszłej kadencji, jeśli opozycja zdobędzie władzę, Polska nie będzie wśród trzech najgorszych państw europejskich, jeśli chodzi o drożyznę, tylko wśród czterech, pięciu najlepszych - zapowiedział Donald Tusk.

Szef PO na potwierdzenie swoich słów przypomniał, że był premierem, gdy wybuchł globalny kryzys finansowy po upadku banku Lehman Brothers w 2008 r. - Jak zacząłem premierowanie, światowy kryzys finansowy był wyjątkowo dotkliwy. To był najgłębszy kryzys od II wojny światowej. A udało się w ciągu trzech lat zejść do inflacji na poziomie zero - stwierdził Tusk.

ddc626k

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Cios w ludzi Ziobry. "Próba obejścia PiS"

Złe wieści dla Tuska. Polacy zabrali głos

W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy, czy gdyby obecnie władzę w Polsce miała opozycja i premierem był Donald Tusk, walka z inflacją byłaby skuteczniejsza, a ceny w sklepach niższe. Z badania wynika, że w obietnice lidera Platformy wierzy tylko 24,4 proc. respondentów.

Odmienne zdanie ma 59,7 proc. ankietowanych (z czego 40,1 proc. "zdecydowanie" twierdzi, że gdyby to Donald Tusk rządził w Polsce, to inflacja wcale nie byłaby niższa niż obecnie).

ddc626k

Nowy sondaż. Wyborcy opozycji podzieleni

O deklaracje Donalda Tuska ws. obniżenia inflacji zapytaliśmy także wyborców poszczególnych partii politycznych. Aż 98 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy jest zdania, że gdyby opozycja na czele z Tuskiem rządziła Polską, inflacja wcale nie byłaby niższa. 2 proc. nie ma zdania.

Wśród wyborców opozycji opinie są podzielone - 45 proc. uważa, że Tusk jest w stanie obniżyć ceny w sklepach i lepiej niż PiS walczyć z drożyzną. Inaczej myśli 39 proc. badanych. 16 proc. nie ma zdania.

Z kolei wśród wyborców niezdecydowanych również dominuje pogląd, że rządy opozycji nie sprawiłyby, że inflacja w Polsce byłaby niższa - taką odpowiedź wskazało 49 proc. ankietowanych. Tu aż 36 proc. nie ma zdania.

Sondaż WP WP
Sondaż WPŹródło: WP

Badanie przeprowadzono w dniach 27.04-30.04.2023 metodą CATI&CAVI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

ddc626k

Źródło: WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddc626k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddc626k
Więcej tematów