Trwa ładowanie...
d2by7nb

Tusk zeznaje. Na Twitterze wrze

Po godz. 10 w Prokuraturze Krajowej rozpoczęło się przesłuchanie w charakterze świadka byłego premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Chodzi o śledztwo dotyczące m.in. nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tusk zeznaje. Na Twitterze wrze
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d2by7nb

"Wielki Spacer"

W związku z przesłuchaniem Donalda Tuska na ul. Rakowieckiej w Warszawie trwa "Wielki Spacer". Zwolennicy byłego premiera, chcąc okazać mu wsparcie, spacerują w okolicach prokuratury, w której jest przesłuchiwany.

- Wezwanie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska do prokuratury, to zemsta polityczna i próba upokorzenia b. premiera - oceniła szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jej zdaniem, ze względu na funkcję pełnioną przez Tuska, przesłuchanie mogło się odbyć w Brukseli.

d2by7nb

Z kolei, według Arkadiusza Mularczyka z PiS, "Tusk był odpowiedzialny za wszelkie decyzje podejmowane przez polski rząd po katastrofie smoleńskiej, więc nie powinien być zdziwiony, że został wezwany przez prokuraturę".

Do akcji "Wielki Spacer" odniósł się już wcześniej sam zaintersowany. Tusk napisał na Twitterze: "Dzięki za wsparcie, ale #WielkiSpacer będzie długi. Zachowajcie siły. Jesteście przyszłością - nie bierzcie na siebie ciężarów przeszłości".

Przesłuchanie Donalda Tuska – starannie wyreżyserowany spektakl?

Kolejne przesłuchanie szefa Rady Europejskiej w prokuraturze to wśród polityków i dziennikarzy wszystkich opcji temat numer jeden. Komentarzy na Twitterze nie brakuje. Oto kilka przykładów:

Śledztwo smoleńskie

Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, cztery osoby zostały skremowane). Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

d2by7nb

W ubiegłym tygodniu PK poinformowała, że znane są już wyniki badań genetycznych 32 z 33 ofiar katastrofy smoleńskiej, które dotąd ekshumowano na jej polecenie, począwszy od listopada ubiegłego roku. W 13 przypadkach znaleziono w trumnach części ciał innych osób, ujawniono też zamianę dwóch ciał. W czerwcu PK podała, że nieprawidłowości stwierdzono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Przesłuchanie Donalda Tuska – starannie wyreżyserowany spektakl?

d2by7nb

Podziel się opinią

Share

d2by7nb

d2by7nb
Więcej tematów