Tusk zabrał głos ws. wymiany więźniów. Podziękował Dudzie
Premier Donald Tusk zabrał głos ws. wielkiej wymiany więźniów między Zachodem i Rosją. "Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa. Dziękuję prezydentowi i służbom za wzorową współpracę" - napisał szef rządu.
W Ankarze doszło do wielkiej wymiany więźniów między Rosją a krajami zachodnimi, obejmującej 26 osób. Jak przekazały tureckie służby, chodzi o więźniów z USA, Rosji, Niemiec, Polski, Norwegii, Słowenii i Białorusi.
10 więźniów, w tym dwóch nieletnich, relokowano do Rosji, 13 do Niemiec, trzech do USA - poinformowali Turcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pokój w Ukrainie. "Zakończenie wojny nie oznacza końca konfliktu"
Sprawę skomentował premier Donald Tusk.
"Właśnie zakończyła się operacja wymiany więźniów, dzięki której Rosję opuścili bohaterowie rosyjskiej opozycji oraz obywatele państw NATO, przetrzymywani w Rosji. Akcja była możliwa dzięki zaangażowaniu naszego państwa. Dziękuję prezydentowi i służbom za wzorową współpracę" - napisał szef rządu.
Dobrzyński: zaakceptowaliśmy prośbę władz USA
"W oparciu o bliskie więzi polsko-amerykańskie, sojuszniczą współpracę i wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa, a także tożsame rozumienie wartości demokratycznych, władze Rzeczpospolitej Polskiej - Prezydent, Premier i rząd - zaakceptowały prośbę władz USA, aby z przestrzeganiem przepisów polskiego prawa, włączyć do wymiany osób więzionych w Rosji i Białorusi oraz państwach NATO, aresztowanego w Polsce w 2022 roku Pawła Rubcowa, oficera GRU, realizującego zadania wywiadowcze na terenie Europy i oczekującego na proces karny" - przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
"W ramach wymiany grupa oficerów i współpracowników rosyjskich służb specjalnych trafiła do Rosji, a grupa niesłusznie oskarżonych i skazanych obywateli państw Zachodu i rosyjskich obrońców praw człowieka i demokracji opuściła Rosję i Białoruś" - podkreślił.
"Z satysfakcją przyjęliśmy deklarację władz USA intensyfikacji współpracy w zakresie walki z hybrydową agresją Rosji i Białorusi wobec Polski, w tym z zagrożeniem akcjami dywersyjnymi" - dodał Dobrzyński.
Polski więzień wypuszczony
Jak wynika z danych opublikowanych przez portal "The Insider", jednym z wymienionych więźniów jest zatrzymany w Polsce w 2022 roku Paweł Rubcow, znany bardziej jako Pablo Gonzalez. Mężczyzna oficjalnie pracował w Polsce i w Ukrainie jako freelancer dla hiszpańskich mediów.
4 lutego 2022 roku został aresztowany na terenie Ukrainy, a 28 lutego pod zarzutem "działalności przeciwko państwu polskiemu" zatrzymała go polska ABW. Trafił najpierw do więzienia w Rzeszowie, a następnie do Radomia.
Jak podaje "The Insider", na nośnikach elektronicznych należących do Rubcowa znaleziono dowody, że zbierał informacje o działaniach Żanny Niemcowej, córki zamordowanego rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa.
Wśród innych osób, które zostały odesłane do Rosji jest m.in. zatrzymany w Niemczech Wadim Krasikow. Mężczyzna na zlecenie rosyjskich służb zamordował w Berlinie Zelimchana Changoszwilego, czeczeńskiego dowódcy polowego, uznanego przez Kreml za wroga Rosji.
Czytaj więcej: