Tusk: wezwę KE do zakazania sprzedaży dopalaczy
Po godz. 18.00 w Belwederze rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i marszałków: Sejmu - Grzegorza Schetyny oraz Senatu - Bogdana Borusewicza w sprawie zmiany przepisów dotyczących dopalaczy. Premier Donald Tusk zapowiedział, że skieruje list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, w którym wezwie Komisję Europejską do wprowadzenia przepisów zakazujących sprzedaży dopalaczy.
Wcześniej rząd przyjął projekt ustawy, który przewiduje, że na terenie Polski nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, a inspektorzy sanitarni będą mogli wycofywać z handlu dopalacze.
Po godz. 18.00 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i marszałków: Sejmu - Grzegorza Schetyny oraz Senatu - Bogdana Borusewicza w sprawie zmiany przepisów dotyczących dopalaczy.
Premier Donald Tusk podkreślił, że akcja policji, GiS i ministerstwa zdrowia, której efektem było zamknięcie sklepów z dopalaczami, nie była jednorazowym wydarzeniem. Dodał, że nowa ustawa umożliwi stałą ich kontrolę.
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, wprowadza przepisy, które zakazują wytwarzania i wprowadzania do obrotu na terenie Polski jakichkolwiek substancji (niezależnie od ich stanu fizycznego i źródła pochodzenia, w tym roślin, grzybów oraz ich części) lub produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe.
W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt stwarza zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, inspektor sanitarny będzie mógł wstrzymać jego wytwarzanie lub wprowadzanie do obrotu albo nakazać wycofanie z handlu na okres do 18 miesięcy. W tym czasie prowadzone będą badania dotyczące jego wpływu na zdrowie. Inspektor dodatkowo będzie mógł nakazać zaprzestanie prowadzenia działalności w obiektach służących wytwarzaniu lub wprowadzaniu podejrzanego produktu do obrotu. Czyli np. zamknąć sklep lub hurtownię.
Za złamanie zakazu produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe będzie nakładana kara w wysokości od 20 tys. zł do nawet 1 mln zł. Podstawę wymiaru kary stanowić będzie w szczególności ilość wytworzonego lub wprowadzonego do obrotu środka zastępczego.
Sklepy będą zamknięte
- Sklepy oferujące dopalacze będę nadal zamknięte - poinformował Donald Tusk. - Chcę zapewnić, że ta ustawa, jeśli będę skutecznie przekonywał dzisiaj i prezydenta i marszałków obu izb, a minister zdrowia posłów i senatorów, powinna w ciągu miesiąca wejść w życie - dodał.
Jak mówił premier, ustawa wprowadza mechanizm, dzięki któremu inspekcja sanitarna będzie mogła w każdym dowolnym momencie wejść do placówki handlowej, hurtowni produkujących tzw. środki zastępcze dla narkotyków lub substancji psychotropowych, np. dopalacze i zająć cały asortyment oraz zamknąć sklep do odwołania.
"Dopalacze to problem nie tylko Polski"
Premier Donald Tusk zapowiedział, że skieruje list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, w którym wezwie KE do wprowadzenia przepisów penalizujących sprzedaż dopalaczy.
Premier powiedział, że list wyśle w środę. Poinformował także, że w poniedziałek spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej w Warszawie.
- Sprawa dopalaczy to nie jest tylko problem Polski - podkreślił premier.
Zaznaczył, że polski rząd będzie nakłaniał Komisję tak szybko, jak to możliwe, by przygotowała zestaw przepisów i reguł, penalizujących obrót dopalaczami. Premier podkreślił, że chodzi o to, by "prawo europejskie adekwatnie zareagowało" na zagrożenie, jakim są dopalacze, ponieważ ma ono "charakter globalny".