PolskaTusk "szykuje posady dla przyszłych koalicjantów"?

Tusk "szykuje posady dla przyszłych koalicjantów"?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia chce powołać ministerstwa gospodarki morskiej oraz budownictwa. Jego zdaniem, nie ma sensu rozdzielać MSWiA - co zapowiada Donald Tusk - chyba, że szef PO szykuje posady dla przyszłych koalicjantów.

Tusk "szykuje posady dla przyszłych koalicjantów"?
Źródło zdjęć: © PAP | Przemysław Piątkowski

Premier Tusk zapowiedział rozdzielenie w przyszłym rządzie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji; utworzenie ministerstwa cyfryzacji; przekształcenie resortu infrastruktury w resort transportu i powołanie Centrum Planowania Strategicznego.

- My też mamy pewne propozycje - powiedział Kaczyński, pytany na konferencji w Siedlcach o zapowiedzi szefa rządu. - Chcemy wrócić do Ministerstwa Gospodarki Morskiej - zapowiedział szef PiS. - Bez tego ministerstwa my tej gospodarki nie odbudujemy - dodał.

Według prezesa PiS, potrzebne jest też ministerstwo budownictwa. Jak mówił, państwo powinno być bowiem organizatorem "różnego rodzaju przedsięwzięć, aby człowiek, średnio albo mniej niż średnio zarabiający, miał perspektywę na własne mieszkanie". Dodał, że nadal w PiS trwa dyskusja, czy powinno powstać nowe ministerstwo energetyki.

Odnosząc się do zapowiedzi rozdzielenia MSWiA, Kaczyński powiedział, że nie bardzo widzi sens tego rodzaju zabiegu. - No chyba, że pan premier planuje jakąś koalicję z Palikotem, bo to jest jasne, że musi ją planować, i z jeszcze jakąś inną partią, np. z SLD. To wtedy trzeba mnożyć ministerstwa, żeby mieć miejsca do obsady, wtedy może wymyślić jeszcze z pięć innych - dodał.

Jak powiedział, MSWiA było rozdzielone za rządów Edwarda Gierka. - Nie wiem czy się dobrze sprawdziło, czy do tych wzorów chce premier nawiązywać - mówił. I dodał: - Były też inne czasy, wtedy to się nazywało Ministerstwo Bezpieczeństwa. Sądzę, że na pewno nie chce nawiązywać do tych wzorów.

Kaczyński zaznaczył, że jego partia w czasie swoich rządów także rozważała powołanie resortu ds. cyfryzacji, ale doszła do wniosku, że nie jest to konieczne. Przyznał jednak, że kwestia "na pewno jest do rozważania", bo cyfryzacja naszego kraju jest sprawą "trudną, otwartą i ciągle niezałatwioną".

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)