Trwa ładowanie...

Tusk przybył na obchody 75. rocznicy egzekucji Żydów na Ukrainie

• Dwudniową wizytę na Ukrainie rozpoczął w środę wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk

• W czwartek weźmie udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy masowych egzekucji Żydów w kijowskim Babim Jarze

Tusk przybył na obchody 75. rocznicy egzekucji Żydów na UkrainieŹródło: AFP, fot: Paulo Nunes dos Santos
d3prur5
d3prur5

Po przybyciu do Kijowa Tusk spotkał się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. - Liczymy na zachowanie solidarności UE z Ukrainą i kontynuację nacisków na Rosję do czasu pełnego odnowienia suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy - oświadczył Poroszenko.

Prezydent podziękował Tuskowi za "osobiste wspieranie jego kraju w walce z rosyjską agresją i w reformowaniu państwa" - przekazała administracja Poroszenki.

Politycy omówili sytuację w Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami, oraz stan realizacji porozumień mińskich "w kontekście dyskusji o przyszłych relacjach między UE i Rosją podczas posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 20-21 października".

Rozmawiano także o zakończeniu procesu ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE i zniesieniu obowiązku posiadania wiz dla obywateli ukraińskich, którzy podróżują do krajów unijnych.

d3prur5

Według służb prasowych Poroszenki Tusk pogratulował władzom ukraińskim sukcesów w reformach, co - jak podkreślono w komunikacie - potwierdziła decyzja Międzynarodowego Funduszu Walutowego o wznowieniu programu współpracy z Ukrainą.

Tusk "nazwał to pozytywnym sygnałem wsparcia prawdziwego postępu w reformach, włączając to walkę z korupcją" - czytamy.

- Pragnę potwierdzić, że Unia Europejska gotowa jest nadal wszechstronnie wspierać Ukrainę na drodze rozwoju gospodarczego, reform i przeciwdziałania agresji - oświadczył szef Rady Europejskiej.

Zobacz także: Tusk: to poważny problem, który przybrał na sile po referendum ws. Brexitu

d3prur5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3prur5
Więcej tematów