Trwa ładowanie...
13-01-2012 11:04

Tusk poślizgnął się na jej "brakoróbstwie"

Premier, chyba po raz pierwszy tak gwałtownie, zaczął tracić poparcie wyborców - wynika z sondażu Wirtualnej Polski. Ciekawe, co na to Grzegorz Schetyna i jego zaplecze, niedawno skutecznie odsunięte od wpływu na losy nie tylko państwa, ale także własnej partii.

Share
Tusk poślizgnął się na jej "brakoróbstwie"Źródło: PAP, fot: Andrzej Rybczyński
dvl7ohx

Przeczytaj też: Omówienie wyników sondażu - <a href="http://sondaz.wp.pl/kat,60878,wid,14155675,wiadomosc.html">Rząd i premier w tarapatach! Poparcie spadło aż o...</a> Komentarz Wiesława Dębskiego - <a href="http://sondaz.wp.pl/kat,60878,wid,14155524,wiadomosc.html">Notowania premiera i rządu lecą na łeb, na szyję!</a>

Donald Tusk od lat jest atutem Platformy Obywatelskiej. Na początku był jednym z jej największych atutów (pamiętają jeszcze państwo trzech tenorów: Olechowskiego-Płażyńskiego-Tuska, później duet Tusk-Rokita, i całkiem niedawno kolejny: Tusk-Schetyna?). A potem - i trwa to do dziś - Donald Tusk stał się największym atutem PO. Poparcie mogło spadać Platformie, rządowi Platformy, prezydentowi z Platformy, sejmowi zdominowanemu przez koalicję rządzącą zdominowaną przez Platformę - ale nie Donaldowi Tuskowi!

Choćby dookoła się waliło i paliło, choćby politycy PO sfałszowali wybory (w Wałbrzychu), choćby byli uwikłani w gigantyczną aferę (hazardową), choćby nie dopełnili wielu powinności w sprawie lotu prezydenta Polski (Lecha Kaczyńskiego) do Smoleńska, choćby w ciągu czterech lat niemal podwoili zadłużenie Polski, choćby za ich rządów doszło do mordu na polityku opozycyjnej partii (działaczu PiS w Łodzi), choćby otworzyli drogę do zniszczenia systemu emerytalnego (OFE)
, co uderzyło głównie w elektorat PO, to poparcie dla Donalda Tuska pozostawało właściwie niemal niewzruszone. A w każdym razie prawie zawsze wyprzedzało poparcie dla Platformy.

I oto nagle - w tym tygodniu - premier w sondażu Wirtualnej Polski zanotował gwałtowny, głęboki spadek poziomu sympatii wyborców. O ile jeszcze we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu 2011 roku mógł się cieszyć uznaniem przeważnie ponad 50% Polaków (pod koniec roku jego działalność zdecydowanie dobrze i raczej dobrze oceniało 51% z nas), to w pierwszych dniach stycznia poziom akceptacji dla pracy Donalda Tuska stopniał do zaledwie 43%. A odsetek ludzi oceniających go raczej źle i zdecydowanie źle urósł z 39% pod koniec grudnia do 46% w ostatnich dniach.

dvl7ohx

W dodatku topnieniu armii zwolenników premiera towarzyszy szybko spadająca liczba sympatyków rządu Donalda Tuska. Teraz raczej źle i zdecydowanie źle jego pracę ocenia aż 54% Polaków, podczas dwa tygodnie temu podobną - negatywną - notę wystawiło mu tylko 42%.

Cóż, nie trzeba być szczególnie wnikliwym obserwatorem polskiego życia publicznego, by odgadnąć, że Donald Tusk i jego rząd zanotowali znaczący ubytek poparcia wskutek afery z nową listą leków refundowanych. Premier Tusk poślizgnął się więc na brakoróbstwie swojej protegowanej na fotel marszałka sejmu Ewy Kopacz i jej następcy na urzędzie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Wszelako ten sondaż jeszcze o niczym nie przesądza. Donaldowi Tuskowi często udawało się przecież wychodzić z poważnych opresji. Czy i tym razem za miesiąc (a może już za dwa tygodnie) poparcie dla niego powróci do stałego, wysokiego poziomu, a Grzegorz Schetyna, który teraz ma zapewne trochę pogodniejsze oblicze niż w czasie wieczoru wyborczego, podczas którego ogłoszono miażdżące zwycięstwo Platformy Tuska nad rywalami, znowu spochmurnieje? Czy też jednak - przeciwnie - zapędzenie ludzi do gigantycznych kolejek przed aptekami okaże się punktem zwrotnym w karierze Donalda Tuska? Tym bardziej, że z sygnału wysłanego przez znanego ze słabości do Grzegorza Schetyny prezydenta Bronisława Komorowskiego wynika, iż nie będzie się on specjalnie spieszył z podpisaniem ustawy o nowelizacji ustawy o refundacji leków.

W tym miejscu warto byłoby postawić pytanie: a gdzie w tym wszystkim interes pacjenta? Warto byłoby, gdyby nie to, że wszyscy dobrze znamy na nie odpowiedź.

Piotr Gabryel, zastępca redaktora naczelnego "Uważam Rze" specjalnie dla Wirtualnej Polski

dvl7ohx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvl7ohx
dvl7ohx
Więcej tematów