Trwa ładowanie...
d46jqz0

Tusk o "cukierniczej filozofii" brytyjskiego szefa dyplomacji

• Brytyjska prasa szeroko donosi o wystąpieniu przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w brukselskim Centrum Polityki Europejskiej
• Tusk dał w nim do zrozumienia, że Brexit będzie dla Wielkiej Brytanii bolesny i nie da się pogodzić z utrzymaniem częściowego dostępu do jednolitego rynku Unii Europejskiej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tusk o "cukierniczej filozofii" brytyjskiego szefa dyplomacji
(PAP/EPA, Fot: FILIP SINGER)
d46jqz0

Tusk nawiązał do - jak powiedział - "cukierniczej filozofii" brytyjskiego szefa dyplomacji. Borisa Johson sięgnął niedawno po angielskie porzekadło mówiąc bulwarówce "The Sun", że "i zje unijne ciastko, i je zachowa". "To czysta iluzja," mówił Tusk: "Proponuję prosty eksperyment: kupcie ciastko, zjedzcie i sprawdźcie, czy jest nadal na talerzu".

Brytyjskie gazety podkreślają jego słowa, że będzie bronić interesów Unii i wszystkich jej pozostałych członków, ale nie widzi takiego rozwiązania, które przyniesie komukolwiek korzyści. Prasa zauważa jednak, że szef Rady Europejskiej otworzył Londynowi furtkę odwrotu: "Jedyna realna alternatywa dla twardego Brexitu to odstąpienie od Brexitu, nawet jeśli dziś mało kto wierzy w taką możliwość."

Konserwatywny i eurosceptyczny "Daily Telegraph" uznaje to za próbę podszepnięcia Londynowi drugiego referendum unijnego. Natomiast szkocki "Herald" podkreśla, że ta oferta Tuska zbiega się z zapowiedzią konsultacji w sprawie drugiego referendum niepodległościowego w Szkocji, która głosowała przeciw Brexitowi i w ten sposób wywiera naciski na brytyjski rząd.

d46jqz0

Zobacz także: Grzegorz Schetyna: Kaczyński nie zablokuje kandydatury Tuska na przedłużoną kadencję w RE

d46jqz0

Podziel się opinią

Share
d46jqz0
d46jqz0
Więcej tematów