Nowy plan dla Europy. Von der Leyen i Tusk przedstawili szczegóły
Szef polskiego rządu Donald Tusk i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawili w Katowicach plan dla Europy. - Chciałabym zaproponować stanowisko pełnoetatowego komisarza ds. obrony, czyli nowe stanowisko. To będzie komisarz, który będzie wspierał najnowocześniejszy europejski przemysł obronny - zapowiedziała polityczka.
- Europa musi wydawać więcej na przemysł obronny i wydawać je lepiej - powiedziała Ursula von der Leyen. - Pomyślmy o prawdziwie europejskim systemie ochrony powietrznej, gdzie będziemy mogli połączyć naszą wiedzę i możliwości.
Szefowa KE dodała, że potrzebny jest świetnie prosperujący europejski sektor obronny, bo to on będzie tworzył nowe miejsca pracy i realizować solidny wzrost inwestycji. Zapowiedziała, że będzie do tego dążyć, jeżeli zostanie wybrana na szefową Komisji Europejskiej na kolejną kadencję.
- Chciałabym zaproponować stanowisko pełnoetatowego komisarza ds. obrony, czyli nowe stanowisko. To będzie komisarz, który będzie wspierał najnowocześniejszy europejski przemysł obronny - powiedziała Ursula von der Leyen.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska uczyniła Unię Europejską znacznie silniejszą i bardziej kompletną - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej, nawiązując do 20. rocznicy wstąpienia Polski do UE. - To pragnienie wolności, demokracji, pragnienie kształtowania własnej przyszłości tkwi bardzo głęboko w obywatelach tego narodu - stwierdziła.
- Państwo wiedzą przecież lepiej niż większość, że wolność i demokracja nie są dane raz na zawsze, że należy ich bronić każdego dnia - powiedziała szefowa KE. Jak dodała, "to prawda, że w ostatnich latach doświadczyliśmy wielu trudnych momentów, ale dzisiaj chciałabym powiedzieć rzecz następującą: Polska powraca".
Szefowa KE zwróciła uwagę na zbliżające się wybory europejskie i rocznicę wyborów czerwcowych z 1989 roku.
- Właśnie w tym samym tygodniu, w którym Europejczycy pójdą do urn, będziemy świętować 35-lecie, 35 lat upłynęło od wyborów w czerwcu 1989 roku. Był to dzień, w którym ludzie tego wielkiego narodu w końcu mogli wziąć swoje przeznaczenie w swoje ręce, te wybory oznaczały przecież narodziny wolnej, demokratycznej i zjednoczonej Polski - podkreśliła von der Leyen.
Przemówienie Tuska
- To bardzo poruszająca chwila dla nas wszystkich - powiedział premier Donald Tusk. - Dziś mówimy wszyscy jednym głosem - dodał.
- Tak, Polska jest dzisiaj liderem europejskim w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy, przyszłości wszystkich Europejczyków - powiedział Tusk.
- Prawdziwym gospodarzem tego miejsca jest Jerzy Buzek - powiedział Donald Tusk. - To było dokładnie 43 lata temu panie premierze, kiedy ty prowadziłeś zjazd "Solidarności", a ja byłem wtedy dziennikarzem tejże "Solidarności", tam w Gdańsku - wspominał Tusk. Zgromadzeni nagrodzili Buzka brawami.
Plan dla Europy. Pięć punktów Tuska
- Mówimy dziś o planie dla Europy - powiedział Tusk. - Dzisiaj w Europie myślimy o tym samym. Słowo bezpieczeństwo, ale też takie słowa jak obrona, siła, gotowość do walki, to pojawiło się w naszym słowniku nie z naszego wyboru. Tylko ślepiec dziś mógłby udawać, że jest jak dawniej - mówił premier.
- Gdyby Europa była lepiej przygotowana na takie trudne czasy, to być może Rosja nie odważyła się atakować naszego przyjaciela, jakim jest Ukraina - powiedział Donald Tusk.
- Europa ma wszystkie dane ku temu, żeby być respektowana. Jako organizacja państwa i narodów, które są w stanie obronić się przed każdym - powiedział premier.
Tusk poparł pomysł powołania komisarza ds. obrony. - Potrzebne do tego będą gigantyczne środki - dodał.
Premier przypomniał walkę z pandemią. - Sytuacja, którą mamy teraz, jest jeszcze poważniejsza. Mówię tu o minimum 100 miliardach euro na obronę, na bezpieczeństwo Europy - dodał.
- Będziemy silni, to będziemy bezpieczni - stwierdził Tusk.
- Europa będzie bezpieczna wtedy, kiedy będzie bezpieczne niebo nad Europą - powiedział Donald Tusk.
Dodał, że finansowy wysiłek Europy w sprawie "budowy kopuły nad Europą" powinien być oczywisty dla każdego. - Tu nie ma miejsca na spór. Tu jest miejsce na wewnętrzny wysiłek - powiedział Donald Tusk.
Premier dodał, że druga ważna sprawa to bezpieczne granice.
- Europa potrzebuje silnych granic. Dzisiaj to wrogie Europie państwa, wrogie Europie reżimy, ręka w rękę, czy to jest Mińsk, Moskwa, Iran wspólnie organizują hybrydową agresję - powiedział Donald Tusk.
- Europejscy przedsiębiorcy muszą czuć się bezpieczni względem konkurentów spoza Europy - stwierdził Tusk. Dodał, że nie może być tak, że regulacje i procedury europejskie stawiające wysokie wymagania europejskim producentom, stanowią przewagę dla producentów spoza Europy. - To się musi zmienić - powiedział.
- Tu na Śląsku nikogo nie trzeba przekonywać jak ważny jest Zielony Ład - stwierdził premier. - Ważne, żeby ludzie chcieli to robić, a nie musieli to robić. Lepsze efekty osiągniemy przez zachęty, niż poprzez wyznaczone procedurami cele - mówił.
- Warto zdjąć brzemię, które jest czasami nie do udźwignięcia przez ludzi - mówił Tusk. Dodał, że potrzeba ochrony planety nie może przesłonić potrzeby ochrony konkretnego człowieka.
Kolejną wymieniona przez Tuska sprawą była istota Europy, czyli kultura i m.in. rzadkie języki. - Mam nadzieję, że usłyszy to pan prezydent. Nie trzeba się bać Śląska, języka śląskiego - powiedział Tusk, nawiązując do przyjętej niedawno przez Sejm ustawie o uznaniu języka śląskiego jako języka regionalnego.
Europejski Kongres Gospodarczy
Hasło tegorocznej, 16. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego brzmi: "Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości". Obok transformacji motywem przewodnim są też kwestie bezpieczeństwa.
Szef polskiego rządu oraz szefowa KE Ursula von der Leyen są gośćmi specjalnymi kongresu.
Czytaj także: