Trwa ładowanie...

Turystyka szczepionkowa. Niemcy latają do Moskwy po Sputnika V

Nie wszyscy chcą czekać miesiącami w kolejce do szczepienia przeciwko koronawirusowi. Pierwsi niemieccy turyści jeżdżą już po zastrzyk do Rosji.

Share
Turystyka szczepionkowa. Niemcy latają do Moskwy po Sputnika V
Turystyka szczepionkowa. Niemcy latają do Moskwy po Sputnika VŹródło: Getty Images
d12tli8

Krótkie ukłucie i Enno Lenze oddycha z ulgą. Po szczepieniu 38-letni berlińczyk ma nadzieję, że ewentualna gorączka nie przyjdzie zbyt szybko i będzie miał czas na zwiedzanie Moskwy. - Jeśli będę w formie, odwiedzę jedno muzeum po drugim - powiedział Lenze Niemieckiej Agencji Prasowej DPA.

Wraz z około 50 innymi Niemcami przyjechał do Rosji na wycieczkę, aby zaszczepić się Sputnikiem V, rosyjską szczepionką na koronawirusa. Lenze obawiał się, że w Niemczech nie doczeka szczepienia nawet do końca roku.

To już druga grupa, którą po zastrzyk do Rosji wysłało norweskie biuro podróży World Visitor. - Do września chcemy ściągać do Moskwy 50 osób tygodniowo - mówi kierownik oddziału w Monachium Hans Blank. Zainteresowanie jest rzekomo "szalone".

d12tli8

Koronawirus. Szczepionka w hotelu

Dla Rosji, która sprzedaje szczepionkę na całym świecie, takie wiadomości są mile widziane: Niemcy, którzy uciekają do Rosji w związku z rozpaczliwym chaosem szczepień w ich ojczyźnie. Także dlatego zainteresowanie rosyjskich mediów grupą niemieckich turystów jest bardzo duże.

Turyści nie muszą nawet jechać do szpitala - szczepionkę dostają w hotelu. Ale wycieczka nie jest tania. Enno Lenze z Berlina podlicza: 150 euro za szczepienie i 1000 euro na podróż. A trzy tygodnie później trzeba wrócić po drugą dawkę. Dlatego niektórzy turyści spędzają cały ten czas w Rosji.

Rosja dopuściła Sputnik V do szerokiego użytku w sierpniu ubiegłego roku, jeszcze przed zakończeniem wszystkich testów. Obecnie na rynku dostępne są jeszcze dwie inne rosyjskie szczepionki. W Moskwie można zaszczepić się nawet w centrach handlowych, ale w wielu rosyjskich regionach trzeba długo czekać na zastrzyk.

Promocja dla Sputnika V

Turystyka szczepionkowa pojawiła się już w kilku państwach. - Rosja była jedyną ofertą, z której mogłem skorzystać - mówi Lenze. - Stany Zjednoczone nie wpuszczają turystów, a w Serbii nie było wolnych terminów - wyjaśnia.

d12tli8

Cieszy się też organizator Hans Blank. Jego zdaniem korzystają wszyscy: klienci, którzy są ochronieni przed koronawirusem, a poza tym hotele, linie lotnicze, restauratorzy i w końcu on sam. Ale to tylko "mały biznes" zastrzega. - To lepsze niż nie mieć nic do roboty - mówi Blank.

Rosyjski rząd zawsze podkreślał, że najpierw chce zaszczepić własną populację. Ale zdjęcia obcokrajowców, którzy dostają szczepionkę w Moskwie, są mile widziane w celach promocyjnych. W samej Rosji zaszczepionych jest stosunkowo niewiele osób. Wicepremier Tatiana Golikowa mówiła w piątek (16 kwietnia) o ośmiu milionach osób - to nieco ponad pięć procent populacji.

Przeczytaj także: Sputnik V: Fakty i mity

d12tli8

Źródło: Deutsche Welle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d12tli8

Podziel się opinią

Share
d12tli8
d12tli8
Więcej tematów