Będzie przełom? NATO z ważnym komunikatem
Finlandia i Szwecja podjęły bezprecedensowe kroki w celu rozwiązania uzasadnionych problemów bezpieczeństwa Turcji - czytamy w komunikacie NATO. - Nadszedł czas, aby wszyscy członkowie Sojuszu zakończyli proces ratyfikacji i powitali Finlandię i Szwecję jako pełnoprawnych członków Sojuszu - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg.
Przedstawiciele Turcji, Finlandii i Szwecji omówili kroki, które zostały podjęte w celu wdrożenia Memorandum Trójstronnego. Jak uzgodniono, nie ma między nimi żadnych ograniczeń w eksporcie broni; znacząco zacieśniły współpracę w zakresie zwalczania terroryzmu; a Szwecja jest obecnie w trakcie zaostrzania przepisów antyterrorystycznych, w tym przeciwko PPK (Partia Pracujących Kurdystanu). "Wszyscy uczestnicy z zadowoleniem przyjęli poczynione postępy" - podaje NATO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dopadli wagnerowców. Moment krwawej akcji w Bachmucie
Spełnili warunki Turcji
- Widzimy, że Turcja zauważyła, iż Szwecja i Finlandia podjęły konkretne kroki w kwestii spełnienia warunków Ankary, co jest dobrym znakiem - oświadczył negocjator strony szwedzkiej Oscar Stenstroem na konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu w siedzibie NATO w Brukseli.
Do rozmów trójstronnych doszło po dłuższej przerwie, ponieważ w styczniu Turcja zawiesiła negocjacje rozpoczęte w ramach porozumienia zawartego w 2022 roku w Madrycie, mającego na celu usprawnienie procesu akcesyjnego Finlandii i Szwecji. Ankara wstrzymała rozmowy po tym, gdy przed ambasadą Turcji w Sztokholmie spalony został egzemplarz Koranu.
- To mały krok do przodu, rozmowy zaczęły się od nowa i zgodziliśmy się, że dalej będziemy się spotykać, ale nie mogę powiedzieć dokładnie kiedy - dodał szwedzki negocjator.
Szwecja i Finlandia do NATO
Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przystąpienie do NATO wiosną 2022 r., po inwazji Rosji na Ukrainę. Władze Turcji zadeklarowały, że akcesja obu państw będzie możliwa po spełnieniu szeregu warunków, dotyczących głównie polityki Sztokholmu i Helsinek wobec organizacji kurdyjskich, uznawanych przez Ankarę za terrorystyczne.
Ibrahim Kalin, rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, skomentował po czwartkowych negocjacjach, że kroki podjęte przez Sztokholm i Helsinki, mające odpowiedzieć na zastrzeżenia Ankary, zostały przyjęte pozytywnie, jednak nie są one wystarczające, aby Turcja mogła zaakceptować ich wnioski członkowskie.
- Raz jeszcze podkreśliliśmy zastrzeżenia Turcji dotyczące bezpieczeństwa oraz (nasze) oczekiwania - powiedział Kalin.
Węgry wciąż czekają
Stenstroem uważa, że Szwecja wypełniła swoją część umowy. W ramach wysiłków zmierzających do zapewnienia Ankary, że poważnie traktuje jej obawy dotyczące kurdyjskich bojowników, szwedzki rząd przedstawi w tym tygodniu przed parlamentem nową ustawę antyterrorystyczną. Zgodnie z nowym prawem, nad którym prace rozpoczęto w 2017 r., "udział w organizacji terrorystycznej" ma zostać uznany za przestępstwo.
Turcja i Węgry są jedynymi państwami NATO, które nie ratyfikowały jeszcze protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii. Na wstąpienie nowych państw do NATO potrzebna jest zgoda wszystkich 30 sojuszników.
źródło: NATO / PAP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski