Trwa ładowanie...
ycipk-19nfjy
ycipk-19nfjy

Turcja: tysiące osób protestowało przeciw murowi na granicy z Syrią

Turecka policja użyła gazu i armatek wodnych, by rozproszyć kilka tysięcy demonstrantów, głównie Kurdów, protestujących w mieście Nusaybin przeciw budowie muru na granicy z Syrią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-19nfjy

Demonstranci przybyli na apel prokurdyjskiej Partii Pokoju i Demokracji (BDP). Według AFP tłum liczył "wiele tysięcy ludzi". Ustawili się oni w odległości kilkuset metrów od granicznego muru, nazwanego przez nich "ścianą wstydu". Siły bezpieczeństwa zareagowały, gdy manifestanci zaczęli rzucać koktajle Mołotowa.

Tego samego dnia burmistrzyni Nusaybin, Ayse Gokkan, należąca do BDP, przerwała podjęty dziewięć dni wcześniej strajk głodowy w proteście przeciw budowie muru. - Jest rzeczą nie do zaakceptowania, by budować ścianę wstydu między dwoma ludami kurdyjskimi" - mówiła wcześniej Gokkan.

Ankara postanowiła zbudować mur, by umocnić granicę w okolicach Nusaybin ze względu na intensywne walki po jej drugiej stronie, gdzie dżihadyści walczący z reżimem prezydenta Syrii Baszara al-Asada ścierają się często z syryjskimi Kurdami.

ycipk-19nfjy

Rząd Turcji podkreśla przy tym, że nie ma zamiaru stawiać prawdziwego muru, lecz jedynie wzmocnić drutem kolczastym istniejącą już konstrukcję.

Turcja, która wspiera syryjską opozycję, przyjęła jak dotąd ponad 600 tys. uchodźców z ogarniętego wojną kraju; 200 tys. spośród nich mieszka w obozach.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-19nfjy

ycipk-19nfjy
ycipk-19nfjy