Trwa ładowanie...
kurdystan

Turcja przeprowadza naloty na północny Irak

Tureckie lotnictwo zaatakowało cele w rejonie Sindżaru w północnym Iraku. Celem były jazydzkie bojówki.

Share
Turcja przeprowadza naloty na północny Irak
Źródło: PAP/EPA
d1wlv9k

Według informacji podanych przez kurdyjskie media, na które powołuje się PAP, w okolicach miasta Snune odnotowano pięć eksplozji. Pociski trafiły m. in. samochód należący do YBS - Sił oporu Sindżaru - i kilka posterunków tej organizacji. Nie wiadomo, jaka jest liczba ofiar.

Turecki nalot miał miejsce w trakcie uroczystości żałobnych w pobliskiej wiosce. Odbyły się one w czwartą rocznicę masakry jazydów dokonanej przez tzw. Państwo Islamskie.

d1wlv9k

Bojownicy ISIS kontrolowali Sindżar od sierpnia 2014 roku do 13 listopada tego roku, gdy zostali stamtąd wyparci przez siły kurdyjskie. Ci z kolei są postrzegani przez Turków jako separatyści.

Jazydzi żyją od wieków na tym obszarze. W ostatnich latach są prześladowani - tysiące z nich zostało zmuszonych do ucieczki lub zamordowanych. Wiele kobiet zostało zgwałconych i uprowadzonych. Do tej pory nie udało się ustalić, ile osób straciło życie z rąk islamskich terrorystów.

Jazydzi - kim są

Zamieszkująca region Niniwy mniejszość jazydzka wyznaje synkretyczną religię powstałą z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Odrzuca istnienie grzechu, szatana i piekła, oddaje za to cześć aniołom sprawującym władzę nad światem w imieniu Boga.

Zobacz też: Destabilizacja w Turcji to możliwość nowego kryzysu migracyjnego

Państwo Islamskie traktuje jazydów jako odstępców od wiary zasługujących na śmierć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wlv9k

Podziel się opinią

Share
d1wlv9k
d1wlv9k
Więcej tematów