Trwa ładowanie...
d14aju9
tunel
20-12-2000 20:38

Tunel na Sachalin - ciąg dalszy dzieła Stalina


W drugiej połowie przyszłego roku rozpocznie się budowa tunelu łączącego położoną na Pacyfiku rosyjską wyspę Sachalin z kontynentem - poinformował w środę rosyjski minister kolejnictwa Nikołaj Aksjonienko.

d14aju9
d14aju9

Projekt poparły japońskie przedsiębiorstwa, które zainteresowane są korzystaniem z tej przyszłej trasy komunikacyjnej.

Budowę tunelu łączącego Sachalin z kontynentalną częścią Rosji rozpoczął zaraz po zakończeniu II wojny światowej ówczesny dyktator ZSRR - Józef Stalin. Zamierzał go wykorzystać do opanowania Japonii. Sachalin sąsiaduje z japońską wyspą Hokkaido.

Po śmierci Stalina w 1953 r. projekt został zarzucony.

Sachalin, liczący ponad 700 tys. mieszkańców, od lądu oddzielony jest Cieśniną Tatarską - mającą w najwęższym miejscu nieco ponad 7 km - i Zatoką Sachalińską. Wyspa od dawna była przedmiotem rosyjsko-japońskiego sporu; jej północną część zasiedlili Rosjanie, południową - Japończycy. W drugiej połowie XIX w. przez jakiś czas była zarządzana wspólnie przez oba państwa, potem przechodziła z rąk do rąk. Po II wojnie światowej cały Sachalin wraz z Kurylami znalazł się pod kontrolą ZSRR - a obecnie Rosji. (mon)

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj