Działacz opozycyjny, twórca KPN
Swoje poparcie dla Instytutu wyraził także Leszek Moczulski - dziennikarz, historyk, polityk, działacz opozycji w okresie PRL, wielokrotnie aresztowany i więziony z przyczyn politycznych.
Współzałożyciel Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, założyciel i lider Konfederacji Polski Niepodległej, kandydat w wyborach prezydenckich w 1990, poseł. Po upadku AWS wycofał się z polityki.
Podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku zadeklarował poparcie dla Bronisława Komorowskiego. Krytycznie wypowiadał się o Jarosławie Kaczyńskim, którego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" nazwał "obrotowym komunistą": - albo jest antykomunistą, albo jest... trudno to nawet określić" - mówił. Dodał, że zna szefa PiS odkąd "zajął się on opozycją tak widocznie, tzn. gdzieś od przełomu 1988-1989".
- W imieniu tych ludzi, którzy walczyli o niepodległość mogę powiedzieć, że wykorzystywanie w celach wyborczych "obrotowego" takiego antykomunizmu jest czymś, co oburza - powiedział "GW" Moczulski.
Osiem lat temu sąd lustracyjny stwierdził, że Leszek Moczulski w latach 1969-1977 był tajnym współpracownikiem SB i otrzymywał za to wynagrodzenie. Sam Moczulski odpierał zarzuty, przekonując, że dokumenty na jego temat były sfałszowane. Sprawa dotarła do Strasburga. Trybunał orzekł, że proces lustracyjny Moczulskiego naruszał prawo do rzetelnego procesu poprzez ograniczenie prawa do obrony. W następstwie Sąd Najwyższy uchylił orzeczenia stwierdzające, że Leszek Moczulski współpracował z SB, a jego sprawa trafiła do ponownego rozpoznania.
Jest autorem książek historycznych i politycznych.