Trwa ładowanie...
dcfosiz

Trzy foki miały zmiażdżone głowy. Są wyniki sekcji zwłok zwierząt z Bałtyku

Zginęły od uderzeń, które zmiażdżyły im głowy - stwierdzili biegli po sekcji zwłok trzech fok znalezionych kilka tygodni temu na polskim wybrzeżu. Dodatkowo, dwie foki wypatroszono i obciążono cegłówkami, aby zatonęły. Sprawców wciąż poszukuje policja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według danych z 2014 r. w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok, czyli cztery razy mniej niż pod koniec XIX w.
Według danych z 2014 r. w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok, czyli cztery razy mniej niż pod koniec XIX w. (Facebook.com)
dcfosiz

Badania anatomopatologicznych przeprowadzone przez specjalistów z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku nie pozostawiają wątpliwości. Dwie dwumiesięczne i jedna czterotygodniowa foka zginęły z rąk człowieka.

- Opinia biegłych mówi, że zwierzęta zostały uderzone tępym, płaskim narzędziem. Mogła być to pałka lub podobny przedmiot - mówi Wirtualnej Polsce Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Sekcja wykazała też, że po śmierci ktoś rozciął powłoki brzuszne dwóch fok i usunął część wnętrzności. Zwierzęta miały na szyjach zawiązane sznury obciążone cegłami, więc nie ma wątpliwości, że sprawcom chodziło o zatopienie ciał w morzu.

Zobacz także: Parawany opanowały polskie plaże. "Wbijają klapkiem, piwem, czymkolwiek"

Kolejne badania

Śledczy czekają jeszcze na wyniki badań biologicznych sznurów. - Jest szansa, że pozostały na nich ślady DNA, które pozwolą odnaleźć osobę lub osoby, które brały udział w zabiciu fok - wyjaśnia nam prokurator.

dcfosiz

Wyniki sekcji zwłok dotyczą zwierząt znalezionych 26 maja na plaży w gdyńskim Oksywiu i 29 maja na plaży w Helu. Stan pozostałych ciał nie pozwalał na przeprowadzenie badań.

Nagroda za pomoc w ujęciu sprawców

Przypomnijmy: w maju i czerwcu na plażach w Pomorskiem zaczęto znajdować martwe młode foki szare. Część z nich miało ślady, wskazujące na uśmiercenie przez człowieka. Wszystkie przypadki zostały włączone do jednego postępowania, a zajmują się nim policjanci z Gdyni. Sprawcom - zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt grozi kara nawet trzech lat więzienia.

dcfosiz

Doniesienia o martwych fokach na polskich plażach Morza Bałtyckiego poruszyła opinię publiczną. 30 tys. zł na nagrodę za wskazanie osób, które przyczyniły się do śmierci fok, przeznaczyła Fundacja Świat Zwierzętom. Z kolei pisarka Maria Nurowska zadeklarowała wypłatę 20 tys. zł. Już na początku podejrzenia padły na rybaków, którzy narzekają na odtwarzanie populacji foki szarej, bo zwierzęta wykradają im ryby z sieci.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcfosiz

Podziel się opinią

Share
dcfosiz
dcfosiz
Więcej tematów