Trwa ładowanie...
dc4fa1f

Trzy chińskie okręty w rejonie spornych wysp z Japonią

Trzy okręty chińskiej straży przybrzeżnej wpłynęły w niedzielę na wody w rejonie wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim, będących przedmiotem sporu terytorialnego z Japonią - powiadomiła strona japońska. Okręty odpłynęły po ok. dwóch godzinach.

Share
dc4fa1f

Chińskie jednostki pojawiły się w tym rejonie po raz pierwszy w bieżącym roku; poprzedni raz uczyniły to 29 grudnia 2013 r.

Sporny archipelag znajduje się pod administracją Japonii, ale w jego rejon Pekin wysyła regularnie okręty, a także samoloty, zwłaszcza od kiedy Japonia kupiła od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Doprowadziło to do zaostrzenia konfliktu o wyspy.

Pretensje do archipelagu wysuwa także Tajwan. Wyspy są niezamieszkałe, ale w ich rejonie znajdują się bogate łowiska i złoża surowców energetycznych.

Spór Chin z Japonią o wyspy wszedł w nowy etap w listopadzie 2013 roku, gdy Pekin zadeklarował, iż będzie kontrolował przestrzeń powietrzną nad nimi. Na samoloty przelatujące w tym rejonie nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

dc4fa1f

Podziel się opinią

Share
dc4fa1f
dc4fa1f
Więcej tematów