ŚwiatTrzęsienie ziemi w Szwecji, wstrząsy w Polsce

Trzęsienie ziemi w Szwecji, wstrząsy w Polsce

Trzęsienie ziemi o sile od 4,5 do 5 stopni w skali Richtera nawiedziło nad ranem południową Szwecję. Wstrząsy nie spowodowały ofiar w ludziach ani strat materialnych. W Polsce na Podlasiu też zatrzęsła się ziemia, odczuli to głównie mieszkańcy wyższych pięter w wieżowcach. Na Pomorzu było gorzej - w okolicach Słupska i Koszalina zanotowano wstrząsy sejsmiczne o sile 5,3 w skali Richtera - potwierdził dr Paweł Wiejacz z Pracowni Sejsmologii Instytutu Geofizyki PAN.

Wstrząsy sejsmiczne wystąpiły po 6.00 rano. Epicentrum trzęsienia ziemi było w południowej Szwecji, 40 km na wschód od trzeciego największego szwedzkiego miasta - Malmö. Wstrząs był także wyczuwalny w północnej Danii.

- Wszystkie polskie stacje sejsmologiczne zarejestrowały trzęsienie ziemi w Szwecji - poinformował zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie dr hab. Wojciech Dębski. Automatyczna stacja sejsmologiczna w Suwałkach zanotowała drgania o stosunkowo niewielkiej sile.

"Wstrząsy nie powinny być już odczuwalne w Polsce"

- Jak na ten rejon świata, było to bardzo duże trzęsienie ziemi. W niektórych naszych stacjach zanotowano ponad 5,5 w skali Richtera. Był to trochę większy wstrząs niż to co było w 2004 r. w Kaliningradzie. Wstrząsy na terenie Szwecji mogą się powtarzać, ale nie powinny być już w odczuwalne w Polsce - powiedział dr Paweł Wiejacz. Wstrząsy w Kaliningradzie cztery lata temu miały siłę 5,1 - 5,3 w skali Richtera.

- Tego typu zjawiska występują stosunkowo rzadko, ale od czasu do czasu są rejestrowane - powiedział dr hab. Wojciech Dębski.

Według doktora Dębskiego, jeśli chodzi o przyczyny trzęsienia ziemi, dominująca jest obecnie hipoteza o podnoszeniu się Skandynawii na skutek ocieplania klimatu i topnienia lodów. - Jest to proces niesłychanie długi, ale ma miejsce - podkreślił. Inna hipoteza mówi o tarciach w strukturze geologicznej Teisseyre'a-Tornquista, znajdującej się pod Skandynawią. Ta strefa tektoniczna rozciąga się od Półwyspu Jutlandzkiego do wybrzeża Morza Czarnego, na terenie Polski przebiega od Kołobrzegu po Przemyśl.

Jedno z najnowocześniejszych w kraju obserwatoriów Instytutu Geofizyki PAN w Ojcowie zarejestrowało o godz. 6.20 wstrząs o magnitudzie 5,0. Wstrząs nastąpił ok. 700 km od Ojcowa w południowej Szwecji, a jego epicentrum znajdowało się ok. 15 km na płn od Ystad.

- Taki wstrząs mógł spowodować drobne uszkodzenia budynków jak popękane tynki, czy wywołać drżenie szklanek w mieszkaniach na kierunku rozchodzenia się fali sejsmicznej - powiedział kierownik obserwatorium w Ojcowie Jan Koźlakiewicz.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)