Duńczycy o tajemniczych wstrząsach z Polski. Jest nowa wersja

Duńskie służby geologiczne wciąż badają tajemnicze wstrząsy, których epicentrum miało mieć miejsce w Polsce. W sobotę tamtejszy Instytut Geologii i Geografii (GEUS) wskazywał, że na Pomorzu mogło dojść do "trzęsienia ziemi". Było ono odczuwalne na Bornholmie - 150 km dalej. Teraz GEUS zmienia w tej sprawie zdanie.

Duńskie służby zmieniają zdanie ws. "trzęsienia ziemi" w Polsce.
Duńskie służby zmieniają zdanie ws. "trzęsienia ziemi" w Polsce.
Źródło zdjęć: © GEUS, Google Earth, PAP
oprac. DAS

Duńskie media informowały w sobotę o alarmie ze strony mieszkańców wyspy Bornholm, którzy kilkadziesiąt razy zgłaszali odczuwalne wstrząsy. Wpisy w tej sprawie pojawiały się m.in. w mediach społecznościowych. W konsekwencji doszło nawet do niewielkich zniszczeń w budynkach.

Duński Instytut Geologii i Geografii informował, że epicentrum wstrząsów - które miały siłę przekraczającą 2 stopnie w skali Richtera, miało znajdować się w Polsce. Opublikowana przez naukowców mapa, jako kluczowy punkt wskazywała Słupsk, a więc i bazę armii USA w pobliskim Redzikowie. To ok. 20 km od granic poligonu, gdzie odbywają się duże międzynarodowe ćwiczenia Anakonda-23.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Duńczycy zmieniają zdanie ws. "polskiego trzęsienia ziemi"

Duńskie służby bardzo szybko wskazały, że choć wskazują na "trzęsienie ziemi", to badają też w kontekście odczuwalnych wstrząsów wątek wojskowy. W niedzielę tamtejsze media podały, że naukowcy z GEUS zmienili zdanie i zamiast "trzęsienia ziemi" wskazują na prawdopodobną eksplozję.

- Wygląda to na eksplozję, ale istnieje wiele dobrych wyjaśnień, dlaczego do tego mogło dojść. Może to być wysadzony w powietrze dom lub wysadzona w powietrze kopalnia - mówiła stacji TV2 Bornholm Trine Dahl-Jensen z GEUS.

Jak jednak podkreślają duńskie media, to ciągle nie wyjaśnia wszystkich wątpliwości. To m.in. dlatego, że mieszkańcy Bornholmu wskazywali, że sobotnie wstrząsy pojawiały się cyklicznie i falami.

Polski Państwowy Instytut Geologiczny, choć prowadzi ciągły nadzór w kontekście potencjalnych wstrząsów, w weekend nie wydał żadnego komunikatu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
trzęsienie ziemibornholmwstrząsy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (307)