Trwa ładowanie...
d5mj0sj

Trzęsienie ziemi. Najpierw Albania, teraz Bośnia. 16 ofiar

Trzęsienie ziemi we wtorek nawiedziło Albanię, a wstrząsy wtórne uderzyły też w Bośnię i Hercegowinę. Co najmniej 16 osób zginęło. Do Tirany spływają kondolencje i oferty pomocy z kilkunastu europejskich państw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trzęsienie ziemi. Najpierw Albania, teraz Bośnia. 16 ofiar
Trzęsienie ziemi. Najpierw Albania, teraz Bośnia. 16 ofiar (PAP, Fot: EPA/VALDRIN XHEMA)
d5mj0sj

Trzęsienie ziemi w Albanii miało siłę 6,4 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum zlokalizowano 30 km na zachód od stolicy kraju. W Tiranie kataklizm pozostawił wielkie spustoszenia - kilkanaście budynków obróciło się w gruzy lub poważnie grozi zawaleniem.

Ministerstwo obrony Albanii donosi o co najmniej czternastu ofiarach śmiertelnych. To właśnie wojsko jest na pierwszej linii walki ze skutkami trzęsienia ziemi. W miastach Durrës and Thumanë 400 żołnierzy rozstawia namioty, by mogli schronić się w nich ludzie z uszkodzonych przez trzęsienie domów. Tam też opatrywani są ranni, których liczbę ministerstwo zdrowia szacuje na 600.

Trzęsienie ziemi. Najpierw Albania, teraz Bośnia. 14 ofiar

Cały czas trwa też akcja ratownicza. Trzy godziny po pierwszych wstrząsach, w Tiranie odnotowano wstrząs wtórny, o godzinie 16:11 odnotowano kolejny.

d5mj0sj

Zobacz też: Niepozorne wstrząsy. Naukowcy ostrzegają

Do Albanii już dotarły służby ratownicze z sąsiednich krajów, m.in. Grecji, Włoch i Kosowa. Pomoc zadeklarowały m.in. Niemcy, Serbia, Macedonia Północna, Bułgaria, Rumunia czy Czarnogóra. Polskie MSZ złożyło kondolencje.

Przed południem ziemia zatrzęsła się też w południowej części Bośni i Hercegowiny, gdzie trzęsienie ziemi miało siłę 5,4 stopnia. Epicentrum znajdowało się 77 kilometrów na południe od stolicy kraju, Sarajewa. Na razie nie ma informacji o ofiarach, ani rannych.

d5mj0sj

Żródło: gazeta.pl/guardian.co.uk

Czytaj też: Albania. Największe trzęsienie ziemi od dekad. Coraz więcej ofiar
340 wstrząsów wtórnych w Albanii. Setki zniszczonych budynków i zamknięte szkoły

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5mj0sj

Podziel się opinią

Share

d5mj0sj

d5mj0sj
Więcej tematów