Trzęsienie ziemi na Krecie. Domy w ruinie, mieszkańcy ewakuowani w popłochu
Trzęsienie ziemi o sile 5,8 w skali Richtera zaskoczyło mieszkańców Krety, którzy w popłochu ewakuowali się z domów, szkół i miejsc pracy. Według wstępnych doniesień jedna osoba zginęła, dziewięć zostało rannych.
W poniedziałek, 27 września, na Krecie doszło do silnego trzęsienia ziemi. Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne podało, że miało ono siłę 5,8 w skali Richtera. Epicentrum zlokalizowano około dwudziestu kilometrów na południe od największego miasta wyspy, czyli Heraklionu.
Trzęsienie ziemi na Krecie
Z powodu silnych wstrząsów wtórnych mieszkańcy Heraklionu w pośpiechu ewakuowali się z budynków. Lokalne władze przekazały, że zawaliła się kopuła remontowanej świątyni w miejscowości Arkalochori. W wielu miejscach popękały lub zawaliły się mury wiekowych budynków.
- To nie jest coś, co wydarzyło się bez ostrzeżenia. Od kilku miesięcy obserwujemy aktywność w tym regionie. To było silne trzęsienie ziemi, które nie miało miejsca pod wodą, tylko do ziemią i miało wpływ na obszary zaludnione - powiedział sejsmolog Gerasimos Papadopulos w telewizji ERT.
Trzęsienie ziemi w Grecji. Jedna osoba zginęła
"Greckie Ministerstwo ds. Kryzysu Klimatycznego i Ochrony Ludności poinformowało, że jedna osoba zginęła, a dziewięć osób odniosło obrażenia. Szczegóły okoliczności śmierci nie są jeszcze znane" - napisał korespondent Associated Press.
Na Kretę wysłano trzydziestu strażaków wyspecjalizowanych w reagowaniu na katastrofy z psami tropiącymi oraz specjalistycznym sprzętem ratowniczym.
Zobacz także: Obostrzenia na cmentarzach? "Osoby, które się zaszczepiły, muszą mieć benefity"
Kreta. Branża turystyczna nie ucierpiała
Krajowe i międzynarodowe loty na Krecie nie zostały wstrzymane z powodu trzęsienia ziemi.
Z kolei stowarzyszenie hotelarzy poinformowało, że branża nie ucierpiała z powodu kataklizmu. Szkody nie dotknęły infrastruktury turystycznej.