Trwa ładowanie...

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. TOPR ostrzega turystów przed wyjściem w góry

Ratownicy górscy ogłosili kolejny stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że w Tatrach panują bardzo trudne warunki i możliwe jest samoistne schodzenie lawin.

Share
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. TOPR ostrzega turystów przed wyjściem w góry
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: Wikipedia
d2x4iv3

Nocne opady śniegu spowodowały wzrost zagrożenia lawinowego. Dlatego TOPR ostrzega Polaków i ustala 3 poziom na 5-stopniowej skali. Oznacza to, że poruszanie się po górach wymaga dużego doświadczenia.

Ponieważ świeży śnieg słabo związał się z poprzednią warstwą, lawiny mogą schodzić samoistnie. Warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne. Należy unikać szczególnie stromych stoków. Temperatura na Kasprowym Wierchu wynosi w tej chwili około -15 stopni C.

Polak zginął w słowackich Tatrach

W weekend podczas podejścia na Pośredni Groń dwóch narciarzy wywołało lawinę. Masa śniegu o szerokości ponad 300 m i długości ok. 200 m zeszła bezpośrednio na nich. Jeden z narciarzy został częściowo zasypany, a drugi znalazł się całkowicie pod zaspą. Pierwszemu udało się samodzielnie wydostać z lawiny i wezwać pomoc.

Zasypanego kolegę udało się odnaleźć przy pomocy detektora lawinowego. Był zasypany na głębokości ok. 1,5 m pod śniegiem. Alpinista, który go szukał wezwał pomoc. Pomimo akcji ratunkowej przeprowadzonej przez 15 ratowników i reanimacji, 26-letniego Polaka nie udało się uratować.

d2x4iv3

Podziel się opinią

Share
d2x4iv3
d2x4iv3
Więcej tematów